Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Totální zkáza. Stovky ryb v Heřmanickém rybníku zahynuly. Jaký je důvod?

Velmi smutný pohled se naskýtá poslední dva dny rybářům u Heřmanického rybníka. Na hladině plavou stovky uhynulých ryb všech možných druhů. Mezi nimi bohužel i dvoumetroví sumci. Podle správce revíru je na vině počasí a nedostatek kyslíku. Rybáři si ale myslí, že ryby mohly otrávit i chemikálie z heřmanické haldy.

Kapři, amuři, štiky, candáti, ale i mohutní sumci. Všechny tyto druhy ryb se už druhý den převalují na hladině Heřmanického rybníka v Ostravě a stále jich přibývá. Navíc je vidět i mnoho dalších, které u hladiny lapají po dechu. V bezprostřední blízkosti to dokonce jde i slyšet. Rybáři jen bezmocně přihlížejí. Podobnou tragédii prý neviděli přes 20 let. "Bolí mě to," řekl nám jeden z nich a další dodává: "Je to škoda, ryb je málo a bude trvat, než se to obnoví." 

Podle porybného za úhyn může počasí. Po bouřce prý z hladiny klesla na dno řasa, která se nyní rozkládá a tvoří jedovaté plyny. Kvůli horku je navíc ve vodě i málo kyslíku. "Vysoká teplota, pokles tlaku a ryby se začnou vyvracet," vysvětluje nájemce Heřmanického rybníka Vlastimil Raška.

Ryby ale prý zabíjí i důlní plyn, který z bývalých šachet vyvěrá na povrch. Rybáři si navíc myslí, že vodu otravují také škodlivé  látky z heřmanické haldy, která s rybníkem sousedí. "Když do toho začnou dlubat a zvedne se vítr, tak jdou úplné mraky a ta voda je úplně rezavá," popisuje jeden z nich. "Nejenom že to steklo z haldy, ale je to veřejná chemická skládka," přidává svůj názor další rybář.

Státní veterinární správa potvrdila jako příčinu úhynu nedostatek kyslíku. Nicméně vodu zkoumá Povodí Odry i Česká inspekce životního prostředí. Správce rybníku zvýšil přítok a v následujících dnech bude uhynulé kusy lovit a vozit do kafilerie. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy