Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Likvidace katastrofy v Heřmanickém rybníku pokračuje. Mrtvých ryb i přesto přibývá

V úterý jsme vás informovali o katastrofě, která postihla Heřmanický rybník. Během několika hodin hladinu pokryly stovky mrtvých ryb. Bohužel jsou mezi nimi i dvoumetrové kusy. Ve středu pokračovali rybáři v lovení uhynulých kusů. Jde to ale pomalu a okolím se šíří nesnesitelný zápach. Přesná příčina úhynu zatím nebyla stanovena.

Pohled na Heřmanický rybník je už třetí den stejně pochmurný. Na hladině plavou mrtvé ryby a mezi nimi lapají po dechu ty živé. Novinkou ale je nesnesitelný zápach, který se z rozkládajících se těl šíří po okolí. Správci revíru se je sice snaží posbírat, ale jejich tempo není nijak vysoké. Na malou loďku se toho moc nevejde. 

Pomáhají i místní rybáři na pramici.  Hlavním opatřením, které porybný provedl je zvýšení přítoku. To provedl v pondělí večer, když už ryby ve velkém hynuly. "Pokud se prokáže, že to opravdu byl nedostatek kyslíku, tak je samozřejmě otázka, zda nemohl správce rybníku udělat více a nemohl se o něj lépe postarat,"  přemýšlí starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.

Podle nájemce Heřmanického rybníku je na vině horké počasí a pokles tlaku. Ve vodě ubylo kyslíku a ryby se udusily.  Zda je to opravdu tak, zjišťují odborníci. "Po dohodě s Povodím Odry nechali inspektoři odebrat vzorky ryb i vody k určení příčin úhynu," říká mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Místní rybáři se domnívají, že důvodem úhynu mohou být i jedy z Heřmanické haldy, Čistotě vody ale nepřispívají ani sami rybáři, kteří mají nad hladinou posedy a fekálie vypouštějí často přímo do rybníka. Posedů je asi 70. Nejpravděpodobnější příčinou je ale zřejmě kombinace více faktorů. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy