Likvidace katastrofy v Heřmanickém rybníku pokračuje. Mrtvých ryb i přesto přibývá

V úterý jsme vás informovali o katastrofě, která postihla Heřmanický rybník. Během několika hodin hladinu pokryly stovky mrtvých ryb. Bohužel jsou mezi nimi i dvoumetrové kusy. Ve středu pokračovali rybáři v lovení uhynulých kusů. Jde to ale pomalu a okolím se šíří nesnesitelný zápach. Přesná příčina úhynu zatím nebyla stanovena.

Pohled na Heřmanický rybník je už třetí den stejně pochmurný. Na hladině plavou mrtvé ryby a mezi nimi lapají po dechu ty živé. Novinkou ale je nesnesitelný zápach, který se z rozkládajících se těl šíří po okolí. Správci revíru se je sice snaží posbírat, ale jejich tempo není nijak vysoké. Na malou loďku se toho moc nevejde. 

Pomáhají i místní rybáři na pramici.  Hlavním opatřením, které porybný provedl je zvýšení přítoku. To provedl v pondělí večer, když už ryby ve velkém hynuly. "Pokud se prokáže, že to opravdu byl nedostatek kyslíku, tak je samozřejmě otázka, zda nemohl správce rybníku udělat více a nemohl se o něj lépe postarat,"  přemýšlí starosta Slezské Ostravy Richard Vereš.

Podle nájemce Heřmanického rybníku je na vině horké počasí a pokles tlaku. Ve vodě ubylo kyslíku a ryby se udusily.  Zda je to opravdu tak, zjišťují odborníci. "Po dohodě s Povodím Odry nechali inspektoři odebrat vzorky ryb i vody k určení příčin úhynu," říká mluvčí ČIŽP Jana Jandová.

Místní rybáři se domnívají, že důvodem úhynu mohou být i jedy z Heřmanické haldy, Čistotě vody ale nepřispívají ani sami rybáři, kteří mají nad hladinou posedy a fekálie vypouštějí často přímo do rybníka. Posedů je asi 70. Nejpravděpodobnější příčinou je ale zřejmě kombinace více faktorů. 
Agatha Christie: Vražda v Orient expresu / premiéra inscenace

25.01. 17:30
Celý MS kraj, Těšínské divadlo, Český Těšín

Dětský Karneval v Bašce

26.01. 15:00
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

innogy WINTER RUN OSTRAVA / běžecký závod pro celou rodinu

08.02. 09:00
Celý MS kraj, Prokešovo náměstí Ostrava

ChacharNet s.r.o.
Ostrava-město
od 106 Kč do 150 Kč

Detail

INVOLVEX TRADE s.r.o.
Ostrava-město
od 17 800 Kč

Detail

HUSA Restaurant s. r. o.
Ostrava-město
od 16 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků