Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ajťákovi se podařilo oblafnout EET. Finanční úřad na podvod přišel

Ostrava má opět jeden primát. Vůbec poprvé z celé země se místní firmě podařilo oblafnout elektronickou evidenci tržeb. Obchodní řetězec s potravinami si najal odborníka, který přes počítač změnil program v pokladnách tak, aby zákazníkům účtovaly jinou částku, než pak posílaly na finanční úřad.

Kdo chtěl důkaz o významu Elektronické evidence tržeb, právě ho dostal. Obchodní řetězec s potravinami z Ostravy vymyslel způsob, jak prolomit systém EET. V podstatě je to jednoduché. Najatý expert přeprogramoval pokladny tak, aby odesílaly na finanční úřad buď nižší částky, než zaplatil zákazník za zboží a nebo neodesílaly vůbec nic. Podvod ale odhalila kontrola z finančního úřadu. "Na základě kontrolního nákupu se potvrdilo podezření a bylo detekováno závažné krácení tržeb," uvedl ředitel Finančního úřadu pro MS kraj Bronislav Kadlubiec.

Finanční úřad informoval policii a začala akce Jablko. Vyšetřování podvodu trvalo rok. Policisté zjistili, že firma zatajila tržby v hodnotě 45 milionů korun. "Mělo to za následek krácení DPH a daně z příjmu ve výši téměř 14 milionů korun," upřesňuje náměstek ředitele PČR MS kraje Radim Wita. "Na základě vyšetřování jsme zahájili stíhání celkem 5 fyzických osob a 3 právnických osob," doplňuje šéf hospodářské kriminálky MS kraje Martin Válek.

Všichni obvinění se přiznali a spolupracují. Policisté jim chtějí zabavit majetek v hodnotě asi 20 milionů korun. Například luxusní hodinky, šperky i hotovost. Hrozí jim až 10 let vězení.  

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy