Kritizované rozšíření těžby ve štramberském lomu a stavba cementárny se dočasně odkládají

Projekt výstavby nové cementárny a prohloubení lomu ve Štramberku má další vývoj. Poté, co se proti záměru investora ohradili zastupitelé Štramberku i Ženklavy, firma svůj záměr stáhla, aby ho dopracovala.

Proti rozšiřování těžby v lomu do větší hloubky a stavbě nové cementárny se postavili obyvatelé okolních obcí, kteří podepisují petici. Lidem vadí hluk a otřesy z odstřelů. Obavy mají také ze ztráty spodní vody při těžbě ve větší hloubce. Rozšíření těžby a provoz nové cementárny by podle nich přinesly i větší dopravní zatížení a znečištění ovzduší prachem a exhalacemi. V novém provozu se totiž má spalovat uhlí a alternativní paliva. 

“Město Štramberk nesouhlasí s předloženým záměrem společnosti LB Cemix. Těch důvodu je samozřejmě spoustu. Těmi hlavními je obava ze ztráty spodní vody, další obava je ze znečištění ovzduší, a to díky tomu,  že hlavním zdrojem tepla spalováním má být uhlí,” vysvětlila starostka Štramberka Andrea Hlávková (SNK pro občany Štramberka)

Společnost LB Cemix od svého záměru rozhodně neustupuje. 

“Předložené oznámení EIA bylo staženo s cílem více rozpracovat, podložit či doplnit tento dokument o další údaje tak, aby dotčené subjekty získaly více informací a jistotu ohledně dopadů vyplývajících z realizace tohoto projektu. Na našem záměru realizovat tento projekt se nic nemění. Uvedená tvrzení týkající se negativního ovlivnění zdrojů spodní vody, hlučnosti, prašnosti či dopravního zatížení jsou subjektivními pocity. Reálné vlivy na životní prostředí doložíme doplněním našich studií, rozšířením monitoringu a rozpracováním posudků odborných zpracovatelů. Všechny tyto informace budeme transparentně zveřejňovat tak, aby došlo k minimalizaci šíření paniky či poplašných zpráv a křivých obvinění, které se v souvislosti s naším projektem objevili,” reagoval jednatel společnosti LB Cemix David Vašíček.

Situaci dále sledujeme. 
Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 15:00 - 11:50
Celý MS kraj, Kostel Božího těla, Jablunkov

Hudební výlety: Advent s hlubokými žesti České filharmonie

Dnes 18:30 - 11:50
Celý MS kraj, Farní kostel sv. Jana Křtitele, Sudice

SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

12.12. 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků