Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pastvinami u Kozmic se prohání stádo divokých koní. Lidé je nesmí krmit ani hladit

Kozmické louky na Opavsku nově obývají divocí koně. Stádo třinácti hřebců do budoucna doplní i klisny. Finance na ohradníky poskytl Moravskoslezský kraj.

Stádo třinácti exmoorských pony má nový domov. Volně v souladu s přírodou budou žít na 50 hektarech Kozmických luk. Vypuštění divokých koní si nenechali ujít ani místní obyvatelé.

“Od dětství jsem tu pásl krávy. To bylo v padesátých letech. To bylo naše Eldorádo. A pokud se týká toho, tak to jsem velice rád, že se smysluplně využívají Kozmické louky,” řekl pan Josef Zawadský.

Celý projekt mohl vzniknout i díky Moravskoslezskému kraji, který poskytl finance na ohradníky.

“My stále válčíme s tím, že tady máme více postižené životní prostředí než ostatní. Tento projekt je opravdu výjimečný, protože kousek od města máte nedotčenou přírodu, je tady biotop,  jehož diverzita je skutečně významná. Takže jsme se dohodli s panem Lisalem, protože říkal, že má tento plán mít chov divokých koní. Zeptali jsme se, jak můžeme pomoci a on říkal potřebujeme ohradník. Tak jsme se dohodli, že to uděláme,” řekl hejtman MSK Ivo Vondrák (ANO).

“Díky koním zde nejdříve bude zajištěna flora. Koně spásají tu nedobrou trávu a nechávají bylinky a tím nastartují celý ten proces flory a následně fauny,” dodala náměstkyně hejtmana MSK Jarmila Uvírová (ANO).

Prozatím bude spásat trávu těchto třináct hřebců. Za dva roky by měly ke stádu přibýt i klisny a vlastník pastvin věří, že by se mohli koně přirozeně rozmnožovat.

“Oni jsou schopni se postarat sami o sebe. Nepotřebují žádné ošetřování, netrpí chorobami, nemusí se odčervovat. Jsou naprosto soběstační. Jsou schopni se pást ve sněhu,” řekl majitel pastvin Kamil Lisal. 

Jediné, co by mohlo stádu ublížit, je krmení od lidí. Dokonce jsou známy případy, kdy zvíře uhynulo. Návštěvníci pastvin by se také neměli snažit divoké koně hladit.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků