Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Půl miliardy. Tolik by mohla stát modernizace skokanských můstků ve Frenštátě pod Radhoštěm

Aby se v regionu zrodil nový olympijský vítěz ve skocích na lyžích, musí mít mladí talentovaní skokani kvalitní zázemí. To by už za několik let mohly opět poskytovat můstky ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Areál skokanských můstků ve Frenštátě pod Radhoštěm čeká rozsáhlá modernizace. V úterý bylo podepsáno memorandum mezi krajem, Frenštátem, Trojanovicemi, lyžařským svazem a tělovýchovnou jednotou.  

“Máme rozhodnutí zastupitelstva Moravskoslezského kraje, že bude podporovat modernizaci areálu. Stejně tak máme rozhodnutí zastupitelstva města Frenštát pod Radhoštěm, stejně tak máme rozhodnutí zastupitelstva obce Trojanovice, což je zásadní. A dneska k těm třem rozhodnutím se přidal ještě Svaz lyžařů ČR a taky tělovýchovná jednota. Může se zdát, že ten akt je formální, ale on není formální, on je zásadní. Prostě nejvyšší orgány samosprávy a sportovních spolků se rozhodly, že budou v tom procesu pokračovat a že ten cíl je jasný - modernizace areálu Jiřího Rašky. Ten areál pochází ze 70. let a nutně potřebuje modernizaci. Pokud chceme udržet památku Jiřího Rašky ve 21. století, tak ten areál potřebuje významnou finanční injekci. Potřebuje modernizaci a já si myslím, že má to přesah jednak sportovní, kdy se tady konají mezinárodní závody a má to přesah do turismu i do ekonomiky města Frenštátu a města Trojanovic. Takže těch důvodů, proč tento areál modernizovat je víc. Z investiční studie je zřejmé, že to bude od 300 do 500 milionů korun. Z  k této částky je zřejmé, že to nemůže zaplatit ani obec Trojanovice ani Frenštát ani Moravskoslezský kraj. My jsme tento projekt zařadili do Národního investičního plánu, hledáme různé zdroje, máme různé nápady, jednali jsme na ministerstvu pro místní rozvoj. Je třeba ty prostředky vyskládat z různých zdrojů, ale abychom mohli vůbec o peníze žádat, musíme mít hotový projekt. Já tomu věřím a myslím si, že se nám to podaří splnit. Je to velký projekt, není to jednoduchý projekt. Ten optimistický termín je rok 2022 či 2023, takže to je nějaký takový cíl. Pokud všechno půjde podle plánu, pokud se zpracuje dokumentace pro územní řízení v příštím roce, bude se pokračovat v dokumentaci pro stavební povolení, bude se soutěžit, takže někde v roce 2023 či 2024 by mohl být modernizován sportovní areál. K tomu by se měl přičlenit i ten další areál, to zázemí pro sportovce, to co můžeme nazvat muzeem Jiřího Rašky. Aby to mělo přesah do turismu, aby to nebylo jenom tréninkové středisko, ale aby to byl významný turistický cíl s ohledem na tu lokalitu, ve které se nacházíme,” řekl náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS). 

“My chceme podporovat rozvoj skoků na lyžích v České republice. Bereme, že Frenštát je základnou pro Moravskoslezský kraj, takže proto chceme, aby tady ty děti byly a ta tradice tady je dlouhodobá, takže chceme tuhletu akci podporovat a budeme ji  podporovat,” sdělil předseda Svazu lyžařů ČR a bývalý sdruženář Lukáš Heřmanský. 

“Já jsem tady na tom můstku strávil, dá se říct, více než půlku života a jsem velice rád, že dneska došlo k podpisu memoranda, což je dalším krokem k tomu, abychom opravdu tady tento nejen areál, ale tady tento krásný sport v České republice zachránili. Máme tady odkaz Jiřího Rašky, jediný náš olympijský vítěz ve skocích na lyžích a pokud chceme opravdu dalšího olympijského vítěze ve skocích na lyžích, musíme začít tady od těch nejmenších a vychovávat si nové talenty,” doplnil někdejší skokan na lyžích a poslanec PČR Jakub Janda (ODS). 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků