Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Další nepovolený odběr vody pro zasněžování sjezdovky v MSK, inspektoři rozdávali pokuty

Lyžařské areály bez umělého zasněžování jsou dnes již výjimkou. Ani výše položená střediska se nemohou spoléhat na dostatečně vydatnou sněhovou nadílku. Lyžařskou sezonu proto už několik let zahajují zpravidla na technickém sněhu a s jeho pomocí si sezonu také prodlužují až do jara. S umělým zasněžováním však souvisí spotřeba vody potřebné pro sněžná děla. Tu provozovatelé berou přímo z vodních toků, nebo si ji od léta střádají v rezervoárech.

Právě s čerpáním vody však mají provozovatelé největší problémy a někteří už zaplatili pokuty za překročení povoleného množství, nebo dokonce černý odběr. 

Česká inspekce životního prostředí pokuty vypočítává podle odebraných kubických metrů vody. V Beskydech i Jeseníkách šlo o sankce vyměřené ve statisících. 

"Inspekce se zabývá kontrolní činností ve skiareálech systematicky řadu let. Z výsledků je vidět mírný pokles zjištěných porušení. Inspektoři provádějí při své kontrolní činnosti nejen samotnou kontrolu dodržování vodního zákona a všech podmínek pravomocných rozhodnutí, ale významnou roli při vlastní kontrole sehrává i prevence, šíření osvěty, poskytované provozovatelům skiareálů. I přes zlepšení, ke kterému nepochybně přispěly kontroly ČIŽP, se budeme kontrole skiareálů věnovat i nadále. Kontroly v letošní sezoně už začaly," uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí Jana Jandová. 

Provozovatelé se zpravidla brání, že životní prostředí nepoškozují. Voda se do přírody vrací po roztátí sněhu. Argumentují i tím, že zasněžování přírodě prospívá, když postupně odtávající voda ze sjezdovek na jaře udržuje vláhu v krajině. 

Pokutu za překročení povoleného odběru vody dostali také v beskydském Bukovci. Lyžařský areál tam provozuje obecní společnost Technické služby Bukovec, s.r.o. Pro zasněžování čerpá vodu z řeky Olše. Už několik let se snaží získat povolení pro navýšení odběru, což úředníci zamítají s odvoláním na ochranu vodních živočichů. 

Od roku 2016 do loňska v Bukovci z řeky odčerpali téměř 17 tisíc kubíků vody nad povolený limit. Inspektoři jim vyměřili 10 korun za každý kubík, tedy necelých 170 tisíc korun.

Firma měla vodoprávním úřadem povoleno odebrat z řeky maximálně 3500 metrů krychlových měsíčně. V prosinci 2016, v prosinci 2017, v lednu a prosinci 2018 a v lednu 2019 ale tuto hranici výrazně překročila. „Nejvíce byl povolený limit překročen v prosinci 2018, kdy firma odebrala z řeky 6064 metrů krychlových navíc, tedy 73 procent nad povolenou měsíční hranici. V prosinci 2016 to bylo například 4662 metrů krychlových nad limit,“  uvedl Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě.

Pokuta byla určena výpočtem, a to ve výši 10 korun za každý metr krychlový nelegálně odebrané povrchové vody. „Podle zákona je přitom možné za tento přestupek uložit pokutu ve výši 40 korun za metr krychlový. Nicméně vzhledem k tíživým majetkovým poměrům odvolatele a tomu, že neoprávněným odběrem nedošlo k poškození životního prostředí, byly uplatněny takzvané důvody zvláštního zřetele hodné, kterými zákon umožňuje základní pokutovou sazbu za nelegální odběr snížit,“  vysvětlil Kozubek. Pokuta nabyla 16. prosince právní moci.

Dokud úředníci nevyhoví žádosti o navýšení odběru vody z řeky Olše, budou muset provozovatelé Kempalandu své sjezdovky zasněžovat jen omezeně. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy