Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chřipka nabírá na síle. Některé nemocnice zakazují návštěvy hospitalizovaných

Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, Městská nemocnice v Ostravě-Fifejdách, Slezská nemocnice v Opavě, Nemocnice v Havířově či v Novém Jičíně. V těchto nemocnicích už je vyhlášený zákaz návštěv hospitalizovaných pacientů. Důvodem je chřipka.

Zákazy byly vyhlášeny s ohledem na stoupající počet nemocných, které hlásí ambulance v jednotlivých regionech kraje. Omezení návštěv má chránit oslabené pacienty před nákazou. Dá se předpokládat, že zařízení s vyhlášeným zákazem bude přibývat. Vedle nemocnic to budou také léčebny dlouhodobě nemocných či domovy seniorů.  

V havířovské nemocnici začíná zákaz návštěv platit ve středu. 

"Vzhledem k nárůstu výskytu akutních respiračních infekcí, včetně chřipky, je s platností od 5. 2. 2020 do odvolání vyhlášen plošný zákaz návštěv pacientů hospitalizovaných na veškerých odděleních havířovské nemocnice. Jedná se o preventivní opatření, omezující další šíření onemocnění, která jsou pro toto roční období typická. Pacienti na dětském oddělení mají povolenu návštěvu 1 zákonného zástupce za den. Děkujeme za pochopení všem pacientům i jejich příbuzným a věříme, že kontakt pacientů s návštěvami bude co nejdříve možný opět v neomezeném rozsahu," informuje nemocnice. 

U většiny nemocných v ČR byl zjištěn typ A, u menšího počtu pak typ B.

Jak uvádějí moravskoslezští hygienici: "V 5. kalendářním týdnu vzrostla nemocnost u akutních respiračních infekcí (ARI), v Moravskoslezském kraji na 2100 případů na 100 000 obyvatel. Ve srovnání s minulým kalendářním týdnem došlo k nárůstu počtu případů o 26,3 %. Nejvyšší počet nemocných byl hlášen z okresu Opava, kde onemocnělo 3979 osob na 100 000 obyvatel. Nejvyšší specifická nemocnost byla zaznamenána ve věkové skupině 0 - 5 let a dosáhla 5574 případů na 100 000 obyvatel. V ambulancích lékařské služby první pomoci (LSPP) se podíl osob ošetřených pro akutní respirační infekce pohyboval v rozmezí od 0 do 58,1 %. V Moravskoslezském kraji byly v tomto kalendářním týdnu hlášeny 3 nové případy chřipky typu A/H3N2, se závažným klinickým průběhem. Jednalo se o tři neočkované muže z okresu Ostrava-město a Frýdek-Místek, jejichž zdravotní stav si vyžádal hospitalizaci na oddělení ARO a JIP."

"Doporučujeme občanům, pokud možno vyhýbat se větším uskupením lidí a zejména ve zvýšené míře dodržovat základní hygienická pravidla, jako kýchat do kapesníku či si po cestě hromadnou dopravou vždy umýt ruce. Pro posílení imunity je vhodné konzumovat dostatečné množství ovoce a zeleniny jako přirozených zdrojů vitamínů. Pokud již nemocní jste, chovejte se zodpovědně, infekci nepodceňujte a nešiřte dál – je mnohem lepší chřipku vyležet než nákazu dále šířit,“ upozorňuje hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. 

Více informací čtěte ZDE

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy