Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krnov se bojí vysokých nákladů. Plánované muzeum textilu Karnola bude mnohem menší

Krnov se vzdal téměř stomilionové evropské dotace na revitalizaci bývalé textilky Karnola. Z národní kulturní památky tak plánované unikátní muzeum nebude. Alespoň ne podle původního projektu.

Krnov řeší, co s areálem bývalé textilky Karnola. Národní kulturní památku předloni v prosinci, tedy těsně před plánovanou revitalizací, zachvátil požár. Poničil zejména dílnu vzorkovny, která byla ve stavu posledního pracovního dne, čímž byla unikátní ve střední Evropě. Celý areál se tak měl proměnit v ojedinělé interaktivní muzeum textilu. 

“Prostory Karnoly měly sloužit podle původního projektu celé pro městské muzeum v Krnově, nyní se uvažuje, že v areálu městské muzeum vznikne, ale bude podstatně prostorově skromnější. Při rozhodování zastupitelů hrála roli především vysoká částka, kterou se mělo město na projektu podílet,” uvádí Dita Círová, mluvčí MěÚ Krnov.

Ta po požáru vzrostla z 28 na 115 milionů korun a zastupitelé měli obavy i z vysokých provozních nákladů. Město náklady na opravy a údržbu budovy stejně nemine. Město zvažuje i možnost, že by požádalo o vyjmutí části areálu ze statutu národní kulturní památka. 

Je to špatný přístup, protože ta budova vpředu, ta hlavní Karnola z těch 20.let 20.století má taky vysoké kvality technické, protože to je modulová budova, tam se teda dají měnit ty příčky a zároveň je i celkem dobře umělecky ztvárněná, takže byla by to škoda,” říká Lubica Mezerová, památkářka

Městu zůstala dotace z MS kraje na opravu ohořelých strojů a v současné době se dováží z Prahy vzácné vzorníky látek, kde se po požáru a následném zmrazení vysušovaly. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy