Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horskou chatu na Prašivé nově místo uhlí vytápí tepelné čerpadlo. Přispěli na něj obce i turisté

Celý MS kraj |

Horská chata na Prašivé v Beskydech už ve svém kotli nespaluje uhlí. Nově je vytápěna ekologickým tepelným čerpadlem.

Provozovatelé horské chaty Prašivá udělali další vstřícný krok k ekologii. Po dlouhých letech byl ukončen provoz kotle na uhlí. Chata je nyní vytápěna tepelným čerpadlem.

“Velkým krokem byla instalace tepelného čerpadla, kdy jsme se z dlouhodobého hlediska chtěli zbavit ekologické zátěže. Tím, že jsme topili dřevem, převážně koksem, tak to jsme chtěli zlikvidovat. Takže se instalovalo v posledních měsících tepelné čerpadlo a dá se říct tedy že teď už jedeme na trošku zelený zdroj,” vysvětlil provozovatel chaty Martin Stiller.

Přístup k ekologii oceňují také turisté.

“To je nejdůležitější právě na těch horách. Lidi tady chodí na čerstvý vzduch a ne aby dýchali uhlí z komína.Takže perfektní věc,” chválil turista. 

“No tak je to super, když zrušili kotel na tuhá paliva a využívají nějaké čerpadla,” dodal další. 

Horalé se věnují ekologii dlouhodobě a vedou k ní i turisty.

“Dlouhodobě už chata Prašivá chce dělat něco pro přírodu, pro ekologii. Takže těch kroků za ty poslední roky bylo víc, ať už zmíním třeba instalaci barevných kontejnerů na tříděný odpad, abychom to učili v podstatě i veřejnost, kromě toho, že chata sama třídí, tak aby třídila i veřejnost. Dále jsme třeba zrušili brčka, nedáváme jednorázové cukry, jednorázová mlíčka ven ke kávě a podobně, aby se ten odpad neválel venku. Z takových těch větších kroků to jsou v poslední době ekologické záchody. Ty jsou na dešťovou vodu, kterou zachytáváme z celé chaty a posíláme ji přes čerpadlo právě do těch venkovních veřejných toalet. Jde o to, že na horách všude je nedostatek pitné vody, Prašivou nevyjímaje. Takže i my musíme šetřit pitnou vodou, a proto se přistoupilo k tomuhle, že využijeme tu vodu dešťovou.Chata má velkou střechu, takže by byla škoda toho nevyužít,” uvedl Martin Stiller.   

Modernizaci horské chaty a jejího okolí podporují svými příspěvky jak turisté, tak okolní obce a kraj. 

“My jsme rádi, že při instalaci tepelného čerpadla a i při výstavbě těch ekologických záchodů nám pomohl Moravskoslezský kraj a taky velkou měrou se o to zasloužily okolní obce ať už zmíníme Raškovice, Dobratice, Vyšní Lhoty, Krásná, prostě všechny okolní obce kolem Prašivé. Vlastně celý projekt obnovy horské chaty Prašivá je veřejný projekt, protože ta chata je pro veřejnost a tady pro všechny a jsme rádi, že to takhle funguje,” dodal Martin Stiller.

Také v letošní sezoně se lidé mohou těšit na řadu akcí, které se na Prašivé budou konat. 

“Co se týče dalších plánů do budoucna, tak my samozřejmě chceme, aby chata Prašivá žila. Takže pořádáme tady různé kulturní a sportovní akce, ať to jsou cestovatelské večery, pozorování perseid, pálení čarodějnic. Jak říkám, chata Prašivá by měla být místem setkávání rodin s dětmi, místo pro veřejnost a chceme, aby veřejnost měla nějaký důvod sem chodit,” dodal provozovatel chaty Martin Stiller. 

Nahlásit chybu


K tématu

Projekt Student v lese pomáhá přírodě i mezigeneračním vztahům

5. května 2023 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Projekt Student v lese sdružuje dobrovolníky napříč generacemi, kteří společnými silami uklízejí černé skládky, zakládají motýlí louky, stahují klestí po kůrovcové kalamitní těžbě, ale také sázejí stromky v Beskydech. Na konci dubna vysadili nad Pražmem v Beskydech 2000 sazenic buků.

Karviná oslavila na náměstí Den Země. Školáci se tam pochlubili výrobky z recyklovatelných materiálů

21. dubna 2023 11:12 | Karviná | Monika Danková

Dvacátého dubna mohli obyvatelé Karviné strávit na Masarykově náměstí, kde se konala tradiční oslava Dne země. Připraveny byly různé ekologické aktivity, kvízy, soutěže a hry.

27 projektů z MSK je v celostátní soutěži o nejlepší adaptace na změny klimatu

20. dubna 2023 18:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky. Letos se do soutěže přihlásilo 115 realizací ze všech krajů republiky, z toho 27 se nachází na území Moravskoslezského kraje. O těch, kdo postoupí do finále, rozhodne odborná porota.


Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Baník Karvinou neporazil, i když dvakrát vedl

Dnes 9:56 | Ostrava-město | Tomáš Tikal

Je dost možné, že 12 a půl tisíce fanoušků Baníku Ostrava vidělo na vlastní oči gól roku. Brazilec Everton jej vstřelil z vlastní poloviny hřiště. Ani tento skvostný počin ale na vítězství Ostravanů proti Karviné nestačil. Derby skončilo remízou 2:2.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Izolatéři

Hlučín Nástup: od 1. května 2024 od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Horskou chatu na Prašivé nově místo uhlí vytápí tepelné čerpadlo. Přispěli na něj obce i turisté
Vydáno 21. února 2020 17:07, Celý MS kraj, Libor Běčák
Horská chata na Prašivé v Beskydech už ve svém kotli nespaluje uhlí. Nově je vytápěna ekologickým tepelným čerpadlem.

Provozovatelé horské chaty Prašivá udělali další vstřícný krok k ekologii. Po dlouhých letech byl ukončen provoz kotle na uhlí. Chata je nyní vytápěna tepelným čerpadlem.

“Velkým krokem byla instalace tepelného čerpadla, kdy jsme se z dlouhodobého hlediska chtěli zbavit ekologické zátěže. Tím, že jsme topili dřevem, převážně koksem, tak to jsme chtěli zlikvidovat. Takže se instalovalo v posledních měsících tepelné čerpadlo a dá se říct tedy že teď už jedeme na trošku zelený zdroj,” vysvětlil provozovatel chaty Martin Stiller.

Přístup k ekologii oceňují také turisté.

“To je nejdůležitější právě na těch horách. Lidi tady chodí na čerstvý vzduch a ne aby dýchali uhlí z komína.Takže perfektní věc,” chválil turista. 

“No tak je to super, když zrušili kotel na tuhá paliva a využívají nějaké čerpadla,” dodal další. 

Horalé se věnují ekologii dlouhodobě a vedou k ní i turisty.

“Dlouhodobě už chata Prašivá chce dělat něco pro přírodu, pro ekologii. Takže těch kroků za ty poslední roky bylo víc, ať už zmíním třeba instalaci barevných kontejnerů na tříděný odpad, abychom to učili v podstatě i veřejnost, kromě toho, že chata sama třídí, tak aby třídila i veřejnost. Dále jsme třeba zrušili brčka, nedáváme jednorázové cukry, jednorázová mlíčka ven ke kávě a podobně, aby se ten odpad neválel venku. Z takových těch větších kroků to jsou v poslední době ekologické záchody. Ty jsou na dešťovou vodu, kterou zachytáváme z celé chaty a posíláme ji přes čerpadlo právě do těch venkovních veřejných toalet. Jde o to, že na horách všude je nedostatek pitné vody, Prašivou nevyjímaje. Takže i my musíme šetřit pitnou vodou, a proto se přistoupilo k tomuhle, že využijeme tu vodu dešťovou.Chata má velkou střechu, takže by byla škoda toho nevyužít,” uvedl Martin Stiller.   

Modernizaci horské chaty a jejího okolí podporují svými příspěvky jak turisté, tak okolní obce a kraj. 

“My jsme rádi, že při instalaci tepelného čerpadla a i při výstavbě těch ekologických záchodů nám pomohl Moravskoslezský kraj a taky velkou měrou se o to zasloužily okolní obce ať už zmíníme Raškovice, Dobratice, Vyšní Lhoty, Krásná, prostě všechny okolní obce kolem Prašivé. Vlastně celý projekt obnovy horské chaty Prašivá je veřejný projekt, protože ta chata je pro veřejnost a tady pro všechny a jsme rádi, že to takhle funguje,” dodal Martin Stiller.

Také v letošní sezoně se lidé mohou těšit na řadu akcí, které se na Prašivé budou konat. 

“Co se týče dalších plánů do budoucna, tak my samozřejmě chceme, aby chata Prašivá žila. Takže pořádáme tady různé kulturní a sportovní akce, ať to jsou cestovatelské večery, pozorování perseid, pálení čarodějnic. Jak říkám, chata Prašivá by měla být místem setkávání rodin s dětmi, místo pro veřejnost a chceme, aby veřejnost měla nějaký důvod sem chodit,” dodal provozovatel chaty Martin Stiller. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000019209/horskou-chatu-na-prasive-nove-misto-uhli-vytapi-tepelne-cerpadlo-prispeli-na-nej-obce-i-turiste