Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horskou chatu na Prašivé nově místo uhlí vytápí tepelné čerpadlo. Přispěli na něj obce i turisté

Horská chata na Prašivé v Beskydech už ve svém kotli nespaluje uhlí. Nově je vytápěna ekologickým tepelným čerpadlem.

Provozovatelé horské chaty Prašivá udělali další vstřícný krok k ekologii. Po dlouhých letech byl ukončen provoz kotle na uhlí. Chata je nyní vytápěna tepelným čerpadlem.

“Velkým krokem byla instalace tepelného čerpadla, kdy jsme se z dlouhodobého hlediska chtěli zbavit ekologické zátěže. Tím, že jsme topili dřevem, převážně koksem, tak to jsme chtěli zlikvidovat. Takže se instalovalo v posledních měsících tepelné čerpadlo a dá se říct tedy že teď už jedeme na trošku zelený zdroj,” vysvětlil provozovatel chaty Martin Stiller.

Přístup k ekologii oceňují také turisté.

“To je nejdůležitější právě na těch horách. Lidi tady chodí na čerstvý vzduch a ne aby dýchali uhlí z komína.Takže perfektní věc,” chválil turista. 

“No tak je to super, když zrušili kotel na tuhá paliva a využívají nějaké čerpadla,” dodal další. 

Horalé se věnují ekologii dlouhodobě a vedou k ní i turisty.

“Dlouhodobě už chata Prašivá chce dělat něco pro přírodu, pro ekologii. Takže těch kroků za ty poslední roky bylo víc, ať už zmíním třeba instalaci barevných kontejnerů na tříděný odpad, abychom to učili v podstatě i veřejnost, kromě toho, že chata sama třídí, tak aby třídila i veřejnost. Dále jsme třeba zrušili brčka, nedáváme jednorázové cukry, jednorázová mlíčka ven ke kávě a podobně, aby se ten odpad neválel venku. Z takových těch větších kroků to jsou v poslední době ekologické záchody. Ty jsou na dešťovou vodu, kterou zachytáváme z celé chaty a posíláme ji přes čerpadlo právě do těch venkovních veřejných toalet. Jde o to, že na horách všude je nedostatek pitné vody, Prašivou nevyjímaje. Takže i my musíme šetřit pitnou vodou, a proto se přistoupilo k tomuhle, že využijeme tu vodu dešťovou.Chata má velkou střechu, takže by byla škoda toho nevyužít,” uvedl Martin Stiller.   

Modernizaci horské chaty a jejího okolí podporují svými příspěvky jak turisté, tak okolní obce a kraj. 

“My jsme rádi, že při instalaci tepelného čerpadla a i při výstavbě těch ekologických záchodů nám pomohl Moravskoslezský kraj a taky velkou měrou se o to zasloužily okolní obce ať už zmíníme Raškovice, Dobratice, Vyšní Lhoty, Krásná, prostě všechny okolní obce kolem Prašivé. Vlastně celý projekt obnovy horské chaty Prašivá je veřejný projekt, protože ta chata je pro veřejnost a tady pro všechny a jsme rádi, že to takhle funguje,” dodal Martin Stiller.

Také v letošní sezoně se lidé mohou těšit na řadu akcí, které se na Prašivé budou konat. 

“Co se týče dalších plánů do budoucna, tak my samozřejmě chceme, aby chata Prašivá žila. Takže pořádáme tady různé kulturní a sportovní akce, ať to jsou cestovatelské večery, pozorování perseid, pálení čarodějnic. Jak říkám, chata Prašivá by měla být místem setkávání rodin s dětmi, místo pro veřejnost a chceme, aby veřejnost měla nějaký důvod sem chodit,” dodal provozovatel chaty Martin Stiller. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy