Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Těrlické přehradě zachraňovali prochladlého surfaře. Odvál ho silný vítr

AKTUALIZOVÁNO: Záchranná akce se konala ve čtvrtek odpoledne na Těrlické přehradě. Silný vítr a vlny byly nad síly staršího surfaře, který spadl do vody a prochladl.

67letý sportovec byl na přehradě se svými kamarády. Právě oni kolem 14. hodiny volali pomoc, když viděli, že se muž dostal do potíží. 

Silný vítr surfaře zatlačil až k hrázi, kde zůstal ve vodě a prochladl. 

Do akce byli okamžitě po oznámení vysláni hasiči z Havířova a jejich dobrovolní kolegové z Životic. Přestože profesionální jednotka spustila na vodu svůj člun, nebylo ho nakonec zapotřebí. Hasiči muže spatřili pomocí dalekohledu přímo u hráze. Z vody jej tam po chvíli vytáhli dobrovolní hasiči. Ti pak muže předali posádce záchranné služby. 

"Zásah složek Integrovaného záchranného systému zalarmovali kamarádi 67letého muže poté, co spadl z prkna do vody. Posádka záchranné služby zjistila, že pobytem ve vodě byl podchlazený, ale jinak bez zdravotního postižení. Po prohlédnutí byl předán svým kamarádům," informoval mluvčí moravskoslezské záchranné služby Lukáš Humpl. 


"Překvapivě vysoké vlny byly nad síly seniora na prkně, a tak jeho kamarádi, lebedící v klídku na břehu, museli zavolat hasičskou pomoc. Ke břehu přehrady dorazily dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK – stanice Havířov a Karviná) i s nafukovacími čluny a také jednotka dobrovolných hasičů Těrlicko ve čtvrtek krátce po druhé hodině odpolední. Kvůli vysokým vlnám bylo seniora uprostřed vlnobití velmi obtížné sledovat i hasičským dalekohledem, aby se neztratil z dohledu. Muž se za silného větru dostal do situace, kdy byl zřejmě unaven a podchlazen a silný vítr jej již bez plachty unášel po vodě na windsurfingové desce, na níž jen nečinně ležel. Profesionální hasiči už měli připraven člun k vyplutí, zatímco dobrovolní hasiči byli posláni na hráz Těrlické přehrady, kam byl nešťastný senior unášen. Vítr byl opravdu silný, a tak se muž dostal ke hrázi dříve, než se k němu měl možnost dostat člun po vodě. Podchlazený muž byl po doražení k břehu při vědomí a schopný pohybu. Dobrovolní hasiči mu i s jeho plovací deskou pomohli na břeh a zajistili, aby byl v teple a pod dohledem v jejich výjezdovém vozidle. Velitel zásahu z HZS MSK na místo povolal tým ZZS MSK k jeho ošetření," informoval později mluvčí hasičů Petr Kůdela. 

„Spolupráce a součinnost jednotek HZS MSK s dobrovolnými hasiči Těrlicka a také se ZZS MSK probíhala velmi dobře, rychle a účinně a pro záchranu surfaře bylo vyvinuto maximální úsilí,“ poznamenal velitel zásahu. 

Čtěte také: Hasiči v rámci cvičení evakuovali přes 300 dětí z okolí Těrlické přehrady, nasadili i obojživelníky

Archivní snímek, HZS MSK

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků