Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

CHYTRÝ REGION: Styrola zavádí chytré vytápění do panelových domů

Firma Styrola byla založena v roce 2007. Původně za účelem výroby a distribuce polystyrénu určenému k zateplení budov. Od tohoto záměru společnost posléze upustila, ale záměr firmy – podílet se na šetření energií a tímto dávat lidem možnost dosáhnout co největších úspor v oblasti tepla – zůstala zachována.

Současná technologická vyspělost firem vyrábějících tepelná čerpadla vedla ke zrodu tepelného čerpadla umístěného uvnitř budovy o postačujícím výkonu pro panelové domy. Tímto se otevřela cesta k budování alternatívního způsobu vytápění panelových domů jinak než plynovou kotelnou.

„Zabýváme se alternativními zdroji vytápění, montujeme tepelná čerpadla do panelových domů. Topí pak pomocí elektřiny tepelným čerpadlem vzduch – voda. Lepší je to v tom, že se nepodílíte na ztrátách v potrubí, prostě si spotřebujete energii, kterou si sami vyrobíte a neplatíte žádné další náklady,“ vysvětluje Jan Vrlík, ředitel společnosti Styrola.

Tepelná čerpadla dodávaná a instalovaná Styrolou přinesou 50 až 60procentní úsporu na topení. A instalace je hotová v řádu měsíců.

„Nejvíce času zabere stavební řízení, to trvá někdy i dva roky. Jinak samotná montáž je provedená do dvou měsíců,“ doplňuje Jan Vrlík.

Dobrým příkladem může být například tento panelový dům v Jablunkově - Návsí, kam Styrola instalovala tepelné čerpadlo vzduch voda.

„Toto tepelné čerpadlo má výkon 45 kilowatt, utáhne 20 bytů a podle parametrů vyrobí gigajoul za 230 korun, což je poloviční cena oproti teplárně,“ porovnává ředitel Styroly.

Velmi úsporným a ekologickým řešením je kombinace tepelného čerpadla s fotovoltaikou, jak se to podařilo v panelovém domě v Karviné.

„Prvotní nápad byl umístit do bytového domu tepelné čerpadlo, které by družstvu nájemníků ušetřilo náklady na teplo a teplou vodu. Pan předseda je ale inovátor, tak jsme šli poprvé do realizace fotovoltaiky. Má výkon 9 kilowatt, bude to propojeno s tepelným čerpadlem, takže v létě to bude ohřívat i teplou vodu. Jsem přesvědčen, že nájemníci budou spokojeni,“ věří obchodní manažer Styroly Pavel Hlaváč. „Tento systém je vhodný pro jakýkoliv bytový dům, střecha nemusí být rovná. Na tento systém navíc můžete získat dotaci až 30 procent.“

„Fotovoltaiku nedělají naši zaměstnanci, ale najímáme si firmu, která se tím zabývá. Fotovoltaika je primárně určena k ohřevu teplé vody a pokud vznikne přebytek, systém se přepne a energii mohou spotřebovávat jednotlivé byty,“ dodal ředitel Vrlík. „Při plném svitu slunce se 1000 litrů vody v systému ohřeje za hodinu na 70 stupňů.“

Obyvatelé panelového domu mohou na tomto systému jen vydělat, navíc se zaslouží o lepší životní prostředí v okolí domu.

„Energie se neustále zdražují a také jsme chtěli být ekologičtí, proto tato myšlenka vznikla. S ostatními členy družstva jsme se domluvili, že si pořídíme fotovoltaiku, která bude vodu předehřívat pro tepelné čerpadlo, takže bude systém ještě účinnější. Fotovoltaika bude také ohřívat teplou vodu pro domácnosti a přebytek energie ještě může jít do výtahů a společných prostor,“ popisuje Josef Štrba, předseda bytového družstva.

Kombinace kvalitního zateplení s přechodem na alternativní zdroj tepla s levnější energií, jako v případě tepelného čerpadla vzduch – voda, je podle odborníků pro panelové domy tím nejchytřejším řešením.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků