Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

12 seniorů a 3 zaměstnanci domova IRIS mají koronavirus, testují se další zařízení v kraji

Koronavirus tvrdě napadá domovy seniorů. V Ostravě už se dostal do dvou zařízení. Nejhůře je na tom zatím Domov pro seniory IRIS v Ostravě-Mariánských Horách, kde propukla infekce na začátku týdne u jedné z ošetřovatelek. Teď hlásí celkem 12 nemocných seniorů a už 3 zaměstnance. V sobotu obsadili zdravotníci kvůli testování Alhzeimercentrum Ostrava a testují i další zařízení v kraji.

Z Domova pro seniory IRIS v Ostravě nepřišly v sobotu večer dobré zprávy. Výsledky testů totiž odhalily další nakažené. "Onemocnění COVID-19 v Domově Iris v Ostravě má již 12 seniorů a 3 pracovníci," uvedl náměstek hejtmana pro sociální péči Jiří Navrátil. Nákaza se tam objevila v pondělí u jedné ošetřovatelky. Vzápětí bylo rozhodnuto, že na testy musí všech 104 klientů a 93 zaměstnanců. Vzorky jim odebírali několik dní a stále nejsou hotové všechny výsledky.

Televize Polar už v sobotu dopoledne informovala o nákaze v dalším sociálním zařízení. Centrum, které se stará o klienty s Alzheimerovou chorobou v Ostravě-Vítkovicích mělo jeden pozitivní test. “Jedna klientka byla v pátek s ohledem na její zdravotní stav převezena do nemocnice. Prokázal se u ní koronavirus, proto jsme přijali patřičná opatření,” potvrdila ředitelka Alzheimercentra Ostrava Simona Lipovská. Zdravotníci na místě pak celý den odebírali vzorky desítkám klientů a zaměstnanců. Výsledky prvních testů by mohly být během neděle.

V obou případech se tak počet nakežených může ještě změnit. Zavlečení infekce mezi nejrizikovější skupinu lidí, kterou jsou právě senioři, vyvolalo velké obavy. "Krajská hygienická stanice Ostrava prověřuje další zařízení v kraji," napsal k situaci náměstek hejtmana Navrátil. Kraj neodkladně pokryje všechny dosavadní požadavky na roušky, respirátory, rukavice i dezinfekci pro poskytovatele sociálních služeb. "V dubnu spustíme nemocnici pro seniory ze sociálních zařízení s COVID-19." doplnil náměstek.

Celkový počet nakažených v Moravskoslezském kraji byl v sobotu večer 363, za den vzrostl o 29 případů. "Osobně jsem přesvědčen o tom, že ještě nenastal ten správný okamžik uvolňovat přijatá opatření," informoval na sociální síti hejtman Ivo Vondrák.

ČTĚTE TAKÉ: Koronavirus spustil testovací akci v ostravském Alzheimercentru

REPORTÁŽ: V Domově pro seniory IRIS začala kompletní dezinfekce. Nakažení důchodci byli převezeni do nemocnice

REPORTÁŽ: Nakažení senioři budou koncentrováni na tři místa v kraji. Nejtěžší případy budou v Bílovecké nemocnici

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

GLOBY s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 166 do 166 Kč/hod.

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail