Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jubilejní dvacátý ročník Dnů NATO 2020 bude! Ale bez návštěvníků

Jubilejní dvacátý ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky bude mimořádný. Poděkuje všem, kteří nás chrání, ale diváci se na plochu nedostanou. Zážitek budou muset sledovat mimo letiště nebo díky kamerám online.

Největší bezpečnostní show v Evropě se během koronavirové krize otřásla pro letošní rok v základech. Organizátoři dnes ale oznámili, že jubilejní dvacátý ročník Dnů NATO zůstane jako jedna z mála akcí tohoto typu široko daleko v kalendáři, jenže poprvé historicky bez diváků.

Zbyněk Pavlačík, hlavní organizátor: “Jako celá řada jiných akcí na světě, bohužel nejsme ani my schopni umožnit vstup návštěvníkům přímo na místo. V rámci technologických možností uděláme maximum, abychom zprostředkovali co nejdokonalejší zážitek, jako byste na místě byli."

Lidé tak dostanou možnost sledovat dvoudenní atraktivní program dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu díky kamerám online. Jubilejní dvacátý ročník tak bude v celé řadě ohledů zcela mimořádný. Program se v co největší možné míře zaměří právě na dynamické ukázky. Těmi chtějí organizátoři připomenout hned několik důležitých výročí. Kromě 75 let od ukončení 2. světové války také 15 let letounů JAS-39 Gripen v českých službách.

Zbyněk Pavlačík, hlavní organizátor: “Navíc budeme mít tu čest, že se přímo na naší akci odehraje oficiální poděkování příslušníkům bezpečnostních sborů a Integrovaného záchranného systému za nasazení během koronavirové krize.”

Klíčové poslání a smysl akce podle něj zůstává neměnný. Tedy ukázat široké veřejnosti - divákům vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Zároveň si ale organizátoři plně uvědomují závažnost bezprecedentní situace.

Zbyněk Pavlačík, hlavní organizátor: “Po intenzivních jednáních s hygieniky a epidemiology jsme našli způsob, jak akci uskutečnit v maximální podobě a přitom respektovat všechna nařízení a kritéria pro zabránění šíření koronaviru.”

Jak dodal, bezpečnost všech byla, je a bude na prvním místě žebříčku. I tak ovšem letos půjde o jedinou akci tohoto druhu ve střední Evropě. Speciální partnerskou zemí akce bude výjimečně Česká republika oproti původně ohlášenému Švédsku, které se ujme role v roce 2021. Vzhledem k upravenému formátu se tak nepočítá s představením techniky na statických ukázkách. S představiteli letectev, které už tuto formu potvrdili, tak organizátoři jednají o možných alternativách.

Zbyněk Pavlačík, hlavní organizátor: “Současná situace má vliv i na počet aktivních zahraničních demo teamů, kdy zrovna včera oznámil zrušení celé sezóny britský Typhoon Display Team. Věříme, že i tak nabídneme tradiční atraktivní program dynamických letových a pozemních vystoupení. Veškeré informace o účastnících, českých i zahraničních, budeme průběžně upřesňovat dle vývoje a dostupných informací."

Organizátoři přesto počítají, že o víkendu 19. a 20. září na Letišti Leoše Janáčka Ostrava nabídnou distančně divákům atraktivní program.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy