Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Covid-19 na Karvinsku: pozitivní testy má sedm zdravotních sester v rájecké nemocnici, nakažené hlásí i nemocnice v Bohumíně

Pozitivní testy na COVID-19 má sedm zdravotních sester oddělení Chirurgie 2 v Nemocnici s poliklinikou Karviná-Ráj. Informaci přinesl Moravskoslezský kraj, který je zřizovatelem tohoto zdravotnického zařízení.

Vedení nemocnice už podniklo kroky, aby šíření nákazy zamezilo.

Věra Murínová, mluvčí Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj: "Vedení nemocnice ve spolupráci s ústavním hygienikem podniklo potřebné kroky k tomu, aby se nákaza v nemocnici dál nešířila. Došlo k sestěhování dvou chirurgických jednotek do jedné, kdy jsme současně zastavili akutní operativu v rámci chirurgie. Plánované zákroky jsou v tuto chvíli zastaveny. Všichni zaměstnanci i pacienti chirurgie budou otestováni a budeme čekat na další vývoj této situace."

Zdravotní sestry se podle mluvčí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje s největší pravděpodobností nakazily od pacientky, která byla od ledna hospitalizována na sociálním lůžku v orlovské nemocnici.

Miroslava Chlebounová, mluvčí KÚ Moravskoslezského kraje: "Kvůli zhoršení zdravotního stavu byla bez příznaků koronavirové nákazy začátkem června převezena na chirurgii do Karviné a poté do Léčebny dlouhodobě nemocných. Protože všichni pacienti LDN jsou před přijetím testováni na koronavirus, PCR testy absolvovala i ona. I když neměla žádné příznaky onemocnění covid-19, testy vyšly pozitivní. Pacientka nyní leží na infekčním oddělení havířovské nemocnice. Pozitivně testované zdravotní sestry a všichni, kdo s nimi byli v kontaktu, jsou z nařízení hygieniků v karanténě."

Onemocnění se potvrdilo také v Městské nemocnici v Bohumíně na interním oddělení. Pozitivní testy vyšly u dvou lékařů a jedné sestry, kteří se zřejmě nakazili od pacienta.

Nemocnice ihned přijala opatření. Nechala otestovat všechny zdravotníky i personál interny.

Do odvolání oddělení nepřijímá nové pacienty a pozastavena je i interní pohotovost a ambulance.

Svatopluk Němeček, ředitel  Bohumínské městské nemocnice:  "Díky tomu, že máme odběrové místo na koronavirus přímo v nemocnici, proběhlo po pozitivním testu u hospitalizovaného pacienta preventivní testování všech zaměstnanců i pacientů interny velmi rychle. Výsledky jsme měli k dispozici v průběhu několika hodin. Nakaženého pacienta s koronavirem jsme převezli na infekční oddělení v Havířově. Ostatním šestnácti hospitalizovaným vyšel negativní test na covid-19. Bohužel u tří z 25 zdravotníků interny, a to dvou lékařů a jedné sestřičky, se po testech koronavirus potvrdil, přestože nikdo z nich nemá žádné příznaky nemoci. S největší pravděpodobností se tedy i přes dodržování základních bezpečnostních pravidel nakazili od nově přijatého pacienta, kterému vyšel pozitivní test na covid-19. Kvůli výpadku zdravotníků nejsme schopni zajistit další provoz interny. Lůžkové oddělení na dva týdny uzavíráme a proběhne jeho plošná dezinfekce. U pacientů i personálu interny proběhnou ještě dvě vlny preventivního testování, abychom měli stoprocentní jistotu, že se nikdo další nenakazil. Hospitalizované pacienty po opakovaných negativních testech přesuneme dočasně na jiná oddělení. Ty, u kterých to jejich zdravotní stav dovolí, propustíme do domácí karantény."
V případě, že se koronavirus po další vlně testování u personálu interny neprojeví, hodlá nemocnice už příští středu 17. června obnovit plánovaný provoz interních ambulancí. Od pondělí 22. června by v případě příznivého vývoje mohl začít postupně fungovat chod celé interny, tedy pohotovosti, ambulancí i lůžkového oddělení.

První případ nákazy zaznamenali i v třinecké krajské nemocnici. Nemoc se prokázala u externího polského lékaře, který je nyní v karanténě. Personál a zdravotníci, u kterých byly provedeny testy, jsou všichni negativní.

Situaci sledujeme.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy