Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Milovníci historie, můžete na hrad. Na Sovinci začíná letošní návštěvnická sezóna

Hrad Sovinec je bezesporu památkou prvořadého významu. Založen byl kolem roku 1330, prošel obdobím rozkvětu ale i dobytím Švédy a požárem v roce 1945. V posledních letech prochází mnoha opravami a rekonstrukcemi a nyní se opět otevřel pro veřejnost.

První seznámení s letošní sezónou proběhlo ještě bez návštěvníků, ovšem za účasti správců hradu, místních obyvatel a s besedou s nimi.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MS kraje: „Za poslední 3 roky tady došlo k neuvěřitelnému posunu právě v rekonstrukci a opravě tohoto hradu. Takže máme skutečně světový kraj a Sovinec do tohoto konceptu přímo zapadá.“

Jindřich Štreit, fotograf a místní obyvatel: „Jsem překvapen, s jakou vervou a s jakým nasazením celá ta rekonstrukce probíhá. Já si myslím, že to je velký počin jak Muzea v Bruntále, tak krajského úřadu.“

Návštěvníkům letos hrad nabídne opět další novinky a obohacení prohlídek.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Na začátku letošní sezóny se návštěvníci můžou těšit na nově vybudované sociální zázemí na čtvrtém horním nádvoří, dále pak uvidí i částečně rekonstrukci severního paláce. Do dvou měsíců bude hotová taky samotná lesnická škola.

Anketa, obyvatelé Sovince: „Jde vidět, že se udělalo spousta práce tady, takže to mluví samo za sebe.“

„Perfektní, perfektní, pohlo se to velice.“

Velkou letošní novinkou je pak především mobilní aplikace, která seznámí s hradem i ty, kteří nepůjdou přímo na jeho prohlídku.

Michal Koutný, kastelán Sovince: „Bude v ní základní historie, všechny základní data o hradě, máme tam i pověsti a navíc i zábavný kvíz. Takže doporučuji si ji stáhnout a projít si s ní hrad tak jako tak.“

Na každém nádvoří je informační tabulka s QR kódem, který vám poskytne přesné informace o místě, kde se nacházíte.

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Já si myslím, že jsme připraveni snad dobře, protože v rámci koronaviru jsme na to měli větší prostor, takže tady se opravdu udělalo kus práce, takže hrad – můžu říct – připraveno.

A otevřeny jsou již také další památky ve správě Muzea Bruntál – státní zámek Bruntál a Kosárna v Karlovicích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy