Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Situace se uklidňuje v celém MS kraji. Vodní toky klesají

V průběhu pondělí se voda v Moravskoslezském kraji dále vracela do svých koryt, přehrady plní svou úlohu a lidé si tak mohli oddychnout a uklidit spoušť, kterou napáchala. Bohužel má v našem regionu na svědomí 3 lidské životy.

První bouřky a přívalové deště propukly už minulý týden ve čtvrtek a s malými přestávkami pršelo až do pondělí. Řeky ale začaly klesat už v neděli večer, kdy déšť začal slábnout. Oddychnout si tak mohli hasiči, kteří v celém kraji vyjeli k 460 událostem. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Nejvíce událostí bylo v oblasti Ostrava-město, více než stovka událostí byla Frýdeckomístecko a Novojičínsko."

V Kopřivnici-Lubině už byla půda tak promáčená, že se sesunul svah přibližně 20 x 15 metrů i se vzrostlými stromy. Sesuv poškodil elektrické rozvody a ohrožuje přilehlé stavby. Z rodinných domů byli evakuováni lidé. Ostatní zásahy hasičů už byli běžnější. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Šlo především o čerpání vody ze silnic, křižovatek, zahrad, sklepů, výtahových šachet. Vedle toho hasiči také často čistili kanálové propustky, aby mohla voda odtékat."

Voda si bohužel vyžádala i lidské životy. V Petrovicích spadli do řeky Osoblahy dva chataři. Muž byl vyloven utonulý o kus dál a jeho přítelkyně se stále pohřešuje. Policisté čekají až voda opadne, aby mohli zahájit pátrací akci. Na Frýdeckomístecku utonula 8letá dívenka, kterou vzal její otec na rozvodněnou řeku Morávku i se starší sestrou na gumový člun. Raft se převrátil a zatímco otec a starší sestra se zachránili, dívka se utopila ve splavu. Nepomohla jí ani záchranná vesta.

svědek záchranné akce"Plavala obrácená tváří ve vodě. Nevěřil jsem vlastním očím. Si říkám, to je člověk, nade mnou vrtulník, se slanili, pak borci skočili, plavali, na těch vrátkách, ať je můžou vytáhnout, protože to by neuplavali. Těsně za dalším mostem, jak je Sokolík, už se podařilo to tělíčko vytáhnout. Byl to otřesný zážitek."

Nebezpečí rozvodněných řek už ale klesá a podle meteorologů by se situace měla dále zklidňovat. Hladiny řek jsou na nejnižších povodňových stupních.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Za 12 hodin spadlo na území povodí Odry do 20 mm srážek. Největší úhrny byly v oblasti Beskyd. Na ostatním území byly úhrny do 3 mm srážek. Průtoky se pohybují v rozsahu 180 denních až dvouletých povodňových vod. S ohledem na nižší úhrny srážek, mají hladiny klesající tendenci nebo kulminují." 

V úterý už by v našem kraji mělo pršet jen ojediněle a bude až 21 stupňů Celsia. Ve středu nás ale zřejmě čekají další občasné přeháňky a ojediněle i bouřky. 

Témata: hasiči,  povodí Odry,  povodeň
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků