Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krutá rána pro rodinu malého Oliverka ze Sedlnice. Lékaři zamítli léčbu nejdražším lékem na světě

Hra o čas, která začíná být opět dramatická. Malý Oliver ze Sedlnice je jedno ze tří dětí, které mělo podstoupit léčbu nejdražším lékem na světě. Zolgensmu ale lékaři odmítli chlapci aplikovat, údajně kvůli jeho dlouhodobé potřebě plicní ventilace. Rodina celou situaci řeší s právníky a zvažuje, že by požádala o aplikaci léku v zahraničí, což by musela zaplatit z vybraných peněz, těch ale stále není dostatek.

13. srpna oslaví malý Oliverek ze Sedlnice druhé narozeniny. Do té doby přitom potřebuje aplikovat nejdražší lék na světě Zolgensmu. Rodina se ve středu dozvěděla zdrcující zprávu, lékaři v pražské Fakultní nemocnici Motol dítěti lék za skoro 54 milionů korun neaplikují.

Bohumil Kovalský, tatínek Oliverka: "Po měsíci, kdy jsme přijeli na kontrolní pobyt, přišli lékaři s dalšími podmínkami, které bohužel Oliver není schopný splnit."

Aplikace unikátní genové terapie je podle lékařů u chlapce zřejmě velkým rizikem. Rodina navíc nově tvrdí, že lékařům zřejmě vadí nutnost používat u Oliverka umělou plicní ventilaci po velmi dlouhou dobu.

Bohumil Kovalský, tatínek Oliveka: "Nevíme proč to tak je. Nedokážeme odhadnout ten skuetčný důvod, který si myslíme, že není v tom Oliverkově stavu. Celou věc řešíme i s právníky."

Rodina se tak dostává opět na začátek, kdy ten boj o čas bude ještě náročnější. Zvažuje proto, že by léčbu zkusila i v zahraničí, to ale bude časově a hlavně finančně náročné.

Bohumil Kovalský, tatínek Oliveka: "Je ta možnost, že tu léčbu budeme zkoušet i mimo Českou republiku, z téhleté věci jsme už opravdu psychicky unavení. Trvá to už dlouho a těch klacků, které nám padají pod nohy bylo mnoho."

Rodina vybrala ve sbírce zatím skoro 53 milionů korun. Aplikace léku stojí zhruba 54 milionů. Náklady spojené s léčbou v zahraničí, ale vyjdou minimálně na 60 milionů korun, sbírka tak běží dál. Lék měla původně zaplatit pojišťovna, jak před časem oznámil premiér Andrej Babiš. Reagoval tak na rozsáhlé sbírkové akce, které odstartoval malý Maxík z Ostravy, vzápětí Oliverek ze Sedlnice a Adámek ze Sokolovska. Všichni tři měli stejný cíl. Sehnat desítky milionů na drahou léčbu, kterou u nás doposud pojišťovny neplatily. Na kontech dětí se přitom sešlo přes 130 milionů korun.

Maxík i Adámek už lék dostali

Úplně prvním, kdo nejdražší lék na světě dostal, byl už v květnu malý Maxík z Ostravy. Vše zvládl na jedničku, daří se mu velmi dobře a rodiče si začali všímat malých pokroků, které chlapec dělá.

Podobně je na tom i malý Adámek ze Sokolovska, lék mu začali podávat na konci května.
Vratimovské Kino pod širákem: Teroristka

15.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov – Horní Datyně, hřiště TJ Horní Datyně u Kulturního domu

Herní odpoledne v Bílovci

20.08. 13:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

Vratimovské Kino pod širákem: Ženy v běhu

22.08. 21:00
Celý MS kraj, Vratimov, U Hospůdky Meteor pod fotbalovým hřištěm

Střední zdravotnická škola, Svitavy, Purkyňova 256

od 8 535 Kč/měsíc

Detail

KVANPRO s.r.o. - pracoviště okres Pardubice

od 16 100 do 16 800 Kč/měsíc

Detail

Lepší job s.r.o. - Jirny

od 15 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků