Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Moravskoslezském kraji zůstávají povinné roušky. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se zpřísní mimořádná opatření

Moravskoslezský kraj zůstane stále zahalený rouškami. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se navíc zpřísní mimořádná opatření. Restaurace a bary budou muset dál zavírat ve 23:00, snižuje se maximální počet lidí na akcích z 500 na 100.

Roušky zůstávají povinné v MHD. A také uvnitř budov s počtem osob větším než 100. Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku je na stejný počet osob omezeno pořádání vnitřních i venkovních akcí.  

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "V MSK bude i nadále platit povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad 100 osob."

Vláda opatření v MSK zpřísnila od úterý 30. června kvůli velkému nárůstu nově nakažených právě na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. V obou okresech navíc platí i další omezení. Restaurace a bary budou muset zůstat zavřené mezi 23:00 až 8:00.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "U jednoho stolu budou moci sedět pouze 4 lidé s výjimkou rodinných příslušníků, bude třeba dodržet dvoumetrové rozestupy stolů. Snižuje se maximální počet lidí na akci z 500 na 100, kdy bude třeba zachovat také rozestupy a povinnost dezinfekce. Roušky budou povinné i pro pracovníky vykonávající epidemiologicky závažné činnosti, jako jsou například kadeřníci, holiči a podobně."
Rastislav Maďar, epidemiolog: "V tuto chvíli je důležité předejít většímu setkávání občanů, proto bychom za epidemiology chtěli veřejnost v zasažených lokalitách požádat o zdrženlivost a zvýšenou pozornost."

Ministr zdravotnictví dopoledne oznámil, že se omezuje provoz přírodních a umělých koupališť. Krajská hygienická stanice ale vydala odpoledne v mimořádném opatření, že platí stále pravidlo maximálního počtu 500 lidí na koupalištích. Stejně tak prohlásila, že pokud budou organizátoři na akcích schopni vytvořit sektory po 100 lidech, mohou jich tak mít maximálně 5. 

Zdravotnická zařízení v obou okresech musejí zavést vstupní filtr pacientů, budou testovat zaměstnance i nově přijímané pacienty. Stejně tak tato povinnost platí i pro poskytovatele sociálních služeb.

Moravskoslezský kraj je po Praze aktuálně druhý nejpostiženější kraj. Testy už odhalily 2644 nakažených. Hlavními ohnisky jsou aktuálně doly na Karvinsku.

Jarmila Rážová, hlavní hygienička ČR: "Nepřistoupili jsme k uzavření dolů, protože mají nastavena další opatření, která zabránila dalšímu šíření, protože když to přepočteme, tak se ta pozitivita pohybuje kolem 10 procent ze všech vyšetřených horníků."

Vláda projednávala i uzavření celého regionu, ale podle ní to není na místě.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Nechceme k tomu přistoupit, protože jsme přesvědčeni, že ta situace je pod kontrolou. Zatím ani nepozorujeme, že by měla dopad na počet hospitalizací. Není úplně legitimizovatelné dávat region do karantény, když je tam většina lehkých průběhů."

Epidemiologové ale budou kvůli situaci zveřejňovat informace o přesném výskytu nových onemocnění.

Rastislav Maďar, epidemiolog: "Všichni budou mít možnost se podívat, kde a jak došlo k tomu rozšíření nákazy, ale vše bude anonymizováno. Děláme to proto, aby se lidé mohli podívat, jak to vypadá v jejich okolí a být případně opatrní."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy