Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počet nakažených Covid-19 v MSK neklesá. Ministerstvo vydává speciální opatření na Karvinsku a Frýdecko-Místecku

Ministerstvo zdravotnictví musí přistoupit ke zpřísnění opatření na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Důvodem je stále se zvyšující počet nakažených horníků a jejich kontaktů. Až do odvolání se nebudou moci pořádat akce nad sto lidí a zvýší se i opatření v nemocnicích a sociálních zařízeních.

Počet případů onemocnění Covid-19 stoupá. Jen za neděli vyšly pozitivní testy u více než tří set osob. Nejvíce případů pak hygienici evidují na Karvinsku, a to kvůli stále se šířící nákaze mezi horníky a jejich kontakty. Ministerstvo zdravotnictví proto od úterý přistupuje ke zpřísnění opatření v Moravskoslezském kraji.

Adam Vojtěch (nez. za ANO), ministr zdravotnictví: "Zde nadále bude platit povinnost nosit roušky na vnitřních akcích nad sto osob, pokud to jsou akce uvnitř budov. A také u činností, které jsou epidemiologicky závažné, s výjimkou stravovacích služeb, a je tam bližší kontakt než 1,5 metrů, což jsou typicky kadeřníci. Tady bude i nadále v rámci MSK povinnost nosit roušky u zaměstnanců.”

Speciální opatření se týkají i nemocnic na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Znova budou zavedeny triáže, platí opět povinné testování všech zaměstnanců a pacientů, kteří budou přijímání k hospitalizaci. Stejná opatření se týkají i sociálních zařízení.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Triážní hlídky, kontrolovaný vstup do nemocnic, my jsme ho v podstatě asi jako jediní v celém Česku v rámci Moravskoslezského kraje nikdo ani nerušili, takže pro nás to není nic nového. Co se týče návštěv, také nedošlo k uvolnění v našich nemocnicích kvůli epidemiologické situaci v rámci dolů.” Tím novým nařízením je testování všech zdravotníků nemocnice.”

Přesto, že většina pacientů má lehký průběh, v současné době je v havířovské nemocnici hospitalizovaných pacientů s Covid-19 třináct. Z toho tři jsou ve vážném stavu.

Na Karvinsku a Frýdecko-Místecku se od 30. června nesmí dále pořádat žádné akce nad sto lidí. Restaurace a hospody mohou být otevřeny v době od 8 do 23 hodin. Nadále se musí dodržovat rozestupy mezi stoly dva metry. Zaměstnavatelé musí u pendlerů vyžadovat negativní testy na Covid-19.

Za vysokým počtem nakažených stojí plošné testování na dole ČSM.

anketa: "Když tam fárali, tak asi neměli roušky, protože se tam nedá dýchat. Nevím, proč šli do karantény tak pozdě.”
anketa: “Já si myslím, že to uvolnění bylo zbytečně brzo. Tady se ukazuje, že Covid-19 není jednoduchá záležitost.”

Hygienici mají v současné době velkou práci s dohledáváním všech kontaktů. Proto jim pomáhají i kolegové z jiných krajů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy