Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Těžba uhlí se v pátek zastaví! Všude a bez výjimky! Kvůli velkému počtu nakažených o tom rozhodla společnost OKD

Důl ČSM-Jih, ČSM-Sever a Důl ČSA přeruší od pátku 3.7. 2020 svůj provoz. Přerušení těžby se tak bude týkat všech lokalit včetně Dolu Darkov. Tam OKD přistoupilo k ukončení těžby z důvodů vyššího počtu nakažených zaměstnanců Covid-19 už 22. 5. 2020.

Těžba uhlí se v pátek na severní Moravě úplně zastaví. Ve čtvrtek odpoledne o tom rozhodlo vedení společnosti OKD.

Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD: "Jedná se o rozhodnutí, ke kterému naše společnost přistoupila po zjištění nám v tuto chvíli známých výsledků z plošného testování na lokalitě ČSM. Od chvíle, kdy jsme evidovali prvního nemocného zaměstnance jsme přijali mnoho protiepidemických opatření, plnili jsme všechna nařízení Krajské hygienické stanice včetně omezení kontaktu mezi směnami. Již v návaznosti na první plošné testování byla přerušena těžba na dole Darkov. Věřili jsme, že všechny uvedené snahy přispějí k zamezení šíření epidemie COVID-19 v naši společnosti. Následná testování na dole ČSM však potvrdila vysoký výskyt pozitivních případů. Nejsme epidemiologickými odborníky a nadále plně důvěřujeme odborníkům z krajské hygieny, po uvážení výše uvedeného jsme se však sami rozhodli přerušit těžbu na dobu šesti týdnů na všech dolech OKD."

703 nakažených na Dole ČSM

Podle hygieniků bylo na Dole ČSM otestováno 3 403 zaměstnanců a z toho bylo 703 pozitivních. Většina z nich přitom neměla téměř žádné příznaky, nebo pociťovala jen lehký průběh nemoci.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Na nutnost uzavření dolu už upozorňujeme dlouho a v daný okamžik ten nárůst, který se prokázal, to jenom potvrzuje. Já jsem rád, že se takto vedení OKD rozhodlo, protože to je jediná cesta, jak se vyhnout dalšímu případnému šíření nákazy v našem kraji."

Situaci přijede dnes do Moravskoslezského kraje řešit osobně i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Nikola Birklenová, mluvčí krajského úřadu: "Pana ministra budou s největší pravděpodobností doprovázet hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová a epidemiolog a vedoucího resortní pracovní skupiny pro rozvolňování Rastislav Maďar."

Doly bude udržovat 200 lidí

V dolech OKD budou od pátku probíhat práce na zajištění pracovišť na dlouhodobou odstávku.

David Hájek, ředitel provozu OKD: "Následně budeme provádět pouze nezbytně nutné práce pro zajištění bezpečnosti dolů. Udržovat je bude kolem 200 zaměstnanců na každé lokalitě. Při přechodu na přerušení provozu a následně před opětovným zahájením provozu bude počet fárajících zaměstnanců vyšší, a to kvůli důkladné přípravě. Přerušení se týká kromě těžby také ražení důlních děl, vybavování a likvidace porubů."

Zaměstnanci, na které se bude vztahovat přerušení provozu, a tudíž budou mít překážku na straně zaměstnavatele, budou pobírat plnou průměrnou mzdu. Vedení OKD dnes také seznámilo se svým návrhem přerušení těžby svého akcionáře i konečného vlastníka.

Marian Klásek, předseda představenstva společnosti Prisko: "S iniciativou vedení OKD ohledně přerušení těžby na všech lokalitách OKD jsem seznámen."

OKD v tuto chvíli nechystá ani obnovení těžby na Dole Darkov a to i přes to, že se do práce vrací již uzdravení zaměstnanci převážně z této lokality.

Radim Tabášek, výkonný ředitel OKD: "K dnešnímu dni se nám po nemoci vrátilo 158 zaměstnanců převážně z lokality Darkov. Jsme velmi rádi, že převážná část našich nemocných zaměstnanců má bezpříznakový průběh onemocnění, i přes to považujeme za odpovědné přerušit těžbu na dobu šesti týdnů a přizpůsobit provoz aktuální situaci."


Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy