Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chytrá karanténa nefunguje, selhává komunikace. Starostové na Karvinsku ztrácejí trpělivost

Starostové Svazku měst a obcí okresu Karviná vydali společné prohlášení, ve kterém vyjadřují nespokojenost s řešením situace s covidem-19. Krajská hygienická stanice se brání, že pochybení není na jejich straně.

Chytrá karanténa nefunguje, výsledky testů se lidé dozvídají pozdě, nesedí čísla pozitivních, selhává jakákoliv komunikace. Na takovém prohlášení se shodli zástupci Svazku měst a obcí okresu Karviná.

Jan Lipner (STAN), předseda SMOOK, starosta Horní Suché: "K tomuto okresu se bude muset přistupovat asi jinak. Karanténa se musí stát opravdu chytrou, my tomu už říkáme slangově hloupá. To testování se musí zrychlit, žádné rychlotesty, lidé musí dostávat výsledky testů velice rychle a já se obávám, že nebude stačit testování jen horníků a jejich rodinných příslušníků. Už se to nechalo rozjet tak, že to nebude možná stačit.”

Krajskou hygienickou stanici mrzí, že veškerá vina se svaluje na ně. Starostové, ale i lidé si stěžují na to, co prý oni nemohou ovlivnit.

Petr Kopřivík, hygienik KHS Ostrava:  "Chytrá karanténa je nastavena na trochu jiné podmínky a na takový enormní nárůst pozitivních není stavěná, což se teď ukazuje, takže se budou dělat úpravy chytré karantény, aby to byla příště schopna zvládnout lépe. Co se týče toho, že se netestuje, protože jsou odběrová místa zavřená, tak za to my nemůžeme, protože odběrová místa provozují nemocnice. To, že nedostávají výsledky z laboratoří za to také nemůžeme, protože pozitivní výsledky hlásí laboratoře nám a my se spojujeme s těmi pacienty, ale negativní výsledky mají lidem hlásit laboratoře.”

Hejtman kraje nebyl ke společnému on-line jednání starostů přizván, je ale ochotný se se zástupci setkat.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MSK: “S koncem nouzového stavu ovšem nemají kraje kompetence situaci řídit nebo koordinovat, to vše je nyní v gesci státu a krajských hygieniků. Rozhořčení starostů Karvinska samozřejmě rozumím, já sám jsem na jisté nesrovnalosti a řekněme přešlapy krajských hygieniků upozorňoval. Nicméně bych se nerad pouštěl do soudů, či hledání viníků, mnohem důležitější je situaci konstruktivně řešit.”

V minulém týdnu při setkání s ministrem zdravotnictví se hejtman domluvil na posílení kapacit KHS.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy