Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zdravotní ústav bude testovat pozitivní zdravotníky na “živé a mrtvé” viry. Nemusela by se zavírat celá oddělení

Zdravotní ústav v Ostravě bude testovat pozitivní zdravotníky na “živé a mrtvé” viry. Nemusela by se zavírat celá oddělení. Nemocnice už byly o nové metodě informovány a chtějí ji využívat.

Počet nakažených na Karvinsku je stále velký. Covid-19 se občas dostane i do nemocnic mezi zdravotníky. Takovou zkušenost mají například v Bohumíně nebo Karviné, kde na čas museli přistoupit i k uzavření celých oddělení. Péči pak musel převzít Havířov.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov:  "Tlak na naše pracovníky, zejména na centrálním příjmu, je velký právě kvůli omezení péče v okolních nemocnicích je v tuto chvíli enormní a já bych jim chtěl touto cestou poděkovat, ale zároveň i apelovat zejména na Havířováky, aby byli trpěliví, jak mezi sebou, tak vůči zdravotníkům. Může se stát, že budou s lehčími zraněními čekat déle než by bylo třeba, ale prosíme je všechny o trpělivost.”

Ministerstvo zdravotnictví chce změnit systém testování u zdravotníků. Ne každý prý musí být v karanténě.

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví:  "Dohodli jsme se, že zdravotní ústav by prioritně kultivoval viry zdravotníků a zjistil, že to jsou mrtvé viry. Ony skutečně mohou být v těch zdravotnících, jsou mrtvé a tím pádem nemohou ho vylučovat a nemá smysl, aby byli několik týdnů doma a tím pádem byl omezen provoz. Na tom jsme se také shodli, že by to měl být nějaký nový přístup, aby pouze, pokud je člověk pozitivní, ho neumísťovali do karantény, protože pak to může být tak, že není vůbec infekční.”

Nemocnice v Karviné-Ráji, kde ještě stále mají několik pozitivních zdravotníků, už byla o této možnosti informována.

Věra Murínová, mluvčí nemocnice v Karviné-Ráji: "My jsme tuto nabídku zdravotního ústavu takto testovat zdravotníky obdrželi začátkem tohoto týdne a v případě, že ji budeme potřebovat použít, to znamená, že to jsou takzvaně slabě pozitivní, tak ji určitě rádi využijeme. V tuto chvíli máme ještě šest pozitivních zdravotníků, v tuto chvíli dobíhají poslední formální testy, věříme v to, že už budou negativní a měli bychom být během jednoho, dvou týdnů bez pozitivních zdravotníků. Pokud bychom tuto metodologii potřebovali použít, využili bychom ji u nově nakažených zdravotníků.”

Novou možnost testování pro zdravotníky vítá i havířovská nemocnice.

Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči NsP Havířov:  "Tato metoda je dalším pokrokem a důvodem toho je, že se zjistilo v průběhu celé této epidemie, že pacient může být dlouhodobě pozitivní, ale už dávno nemusí být infekční a tato metoda je schopna toto rozlišit.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy