Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolníci sčítají čápy a pozorují život v jejich hnízdech

Také v Moravskoslezském kraji se letos zapojili do sčítání a pozorování čápů. Někde mohou život v hnízdě sledovat pomocí kamer.

Sčítání čápů se koná v celé republice. Evidováno je více než 1300 hnízd. Lidé mohou ornitologům pomoci ve sledování hnízd. Hlásit mohou zda jsou obsazená, jestli jsou čápi kroužkovaní, kolik mají páry mláďat a jak se jim daří.

Například v Albrechticích na Karvinsku mohou lidé sledovat čapí rodinku pomocí kamery. Letos vyvedli tři mladé, kteří už začínají létat.

Jindřich Feber (za PROAL), starosta Albrechtic: "Čápům se tady naší obci Albrechtice líbí, protože je to hodně let zpátky, co tady to hnízdo máme a každým rokem pravidelně ti čápi tady dorazí a vždycky nějaké to mládě, a letos vlastně tři, se podaří."
Jindřich Hackenberg, občan Albrechtic: “Každým rokem přilétají. Letos mají tři mladé, jindy bývají dva, ale vesměs jsou tři. V této době už ta mláďata vylétávají. Létají tady nad vesnicí a staří je hlídají. Ten jeden, samec, je vedle na tom baráčku. Už tam nemůže vlézt do toho hnízda, protože jich tam je moc a mladí roztahují křídla. Už zkoušejí nalétávat, učí se. Z historie víme, že některé byly roky smutné, protože mladí vypadli z hnízda. Potom tady obecní policie musela to uklidit, ta zvířátka. Oni z toho komína prostě spadli."

Albrechtičtí čápi jsou patrně pod nejlepší ochranou. Hnízdo mají totiž přímo nad služebnou strážníků.

Jindřich Feber (za PROAL), starosta Albrechtic: "Ten komín je starý nevyužívaný komín a máme to štěstí, nebo ti čápi, že jsou dobře chránění, protože tam je stanice naší obecní policie, kde pravidelně slouží čtyři obecní policisté. Takže ti čápi jsou pod ochranou.”

Přestože mladí čápi se teprve učí létat, nebude to dlouho trvat a čápi se začnou shlukovat a připravovat k cestě do teplých krajů.

Jindřich Feber (za PROAL), starosta Albrechtic: "Každým rokem, když čápi odlétají, tak je tady u nás zhruba odhadem 50, možná 70 čápů a mají pravidelný odlet směrem na jih."SHF: Velkolepá komorní hra

27.09. 17:00
Celý MS kraj, Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže, Nová Horka u Studénky

Bylinky pro děti / přednáška Milady Gilgové

29.09. 17:00
Celý MS kraj, Městská knihovna Bílovec

PLNOU PAROU VPŘED! – 130 let železniční trati Studénka - Bílovec

03.10. 10:00
Celý MS kraj, prostranství mezi Domem dětí a mládeže Bílovec a ZŠ Komenského, Bílovec

JDK Dopravní a Železniční stavby s.r.o - 02 (Česká Kamenice)

od 25 000 do 45 000 Kč/měsíc

Detail

UNIWORKS CB s.r.o., Kladrubce

od 17 000 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Léčebna dlouhodobě nemocných Rybitví

od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků