Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ornitologové v Beskydech sčítali a kroužkovali celosvětově ohrožené chřástaly polní

Celý MS kraj |

Malý nenápadný noční pták s nezaměnitelným hlasem. To je chřástal polní. Jde o celosvětově ohrožený druh a proto ornitologové a ochránci přírody dělají vše proto, aby jeho počty neklesaly. Ornitologové v těchto dnech, respektive po nocích chodí po Beskydech a chřástaly počítají a odchycené kusy kroužkují.

Michaela Běčáková, Správa CHKO Beskydy: “Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy ve spolupráci s místními organizacemi letos organizuje celobeskydské sčítání chřástala polního. To představuje to, že několik desítek mapovatelů projde v noci 60 předem určených tras po celé CHKO Beskydy. Sčítá se v noci. Budou sčítat a zaznamenávat jednotlivé volající samce, GPS souřadnice, které potom získají po jednotlivých volajících samcích se potom přenesou do nálezové databáze ochrany přírody a my je dále budeme využívat v ochraně hnízdišť chřástalů.”


Právě v této době hrozí chřástalům největší nebezpečí od žacích strojů. Často hyne v ostrých břitech.

Daniel Křenek, ornitolog: “Tady vlastně v oblasti Beskyd mapujeme chřástala polního. Je to celosvětově ohrožený druh, u nás v České republice podle naší legislativy patří mezi druhy silně ohrožené a jedná se taky i celoevropsky významný druh, takže i pro něj jsou takzvané ptačí oblasti, což jsou území, kde má být nějakým způsobem zajištěna jeho ochrana. Je to pták, který žije na loukách a kdysi obýval hlavně podmáčené louky, které se postupně vlivem intenzivního zemědělství vysušily a dneska ho najdeme spíše na takových těch mezofilních klasických vysokostébelních loukách. Chřástal totiž potřebuje poměrně velký vegetační kryt, to znamená trávu od výšky aspoň minimálně 20 cm. A je bohužel jeden problém, a to je to, že v době, kdy k nám chřástali přilétnou třeba z Afriky, samečkové začnou intenzivně volat, je to teda noční živočich, takže to volání se ozývá nejčastěji po setmění, většinou až po desáté hodině až do rána. Samečkové takto lákají samičky, s kterými se spáří. Následně samička postaví hnízdo, kde vysedá vajíčka a sameček volá dál. Takže jsou takzvaně polygamní.”

Ochrana chřástala je prospěšná i pro další zvířata.

Daniel Křenek, ornitolog: “V té době, kdy většina samiček sedí na vejcích, tak probíhají seče a velká část ptáků je prostě vysečena. Protože se jedná o poměrně malého ptáka, který má velmi dobré ochranné zbarvení a když vlastně jede traktor, tak on se jenom přičapne k zemi a spoustu chřástalů je takto vysečeno. Tím, že vlastně se snažíme chránit chřástala, tak chráníme i ostatní druhy, takže pokud vlastně na té louce se ten chřástal zjistí a podaří se nějak posunout dobu seče, tak vlastně ochráníme celou řadu dalších druhů živočichů, protože do té trávy kladou srny srnčata, jsou tady malí zajíci a další druhy ptáků. Podle výsledků mapování hnízdního rozšíření ptáků v letech 2001 až 2003 bylo na území ČR zjištěno kolem 1500 volajících samců a v tomto období přibližně na území CHKO Beskydy to bylo 180 až 200 volajících samců, což je jedna z nejsilnějších populací na našem území. Vlivem intenzivního hospodaření a zvláště tedy rozrůstající se zástavby a intenzivního sečení luk tento druh rychle ubývá a v současné době odhadujeme zatím populaci asi na polovinu a uvidíme co přinesou výsledky sčítání. Jedním z dalších výzkumů tohoto druhu je jeho kroužkování. Protože potřebujeme zjistit, kde se vlastně ti ptáci pohybují, jakého věku se dožívají, jestli se objevují na těch samých místech, nebo přeletují úplně někam jinam a vlastně i kam táhnou. Kroužkování probíhá tak, že se v nočních hodinách chytají na přehrávku hlasu pomocí sítě, kdy do toho teritoria přijdeme, natáhneme síť, pustíme hlas samce chřástala a ten samec, protože samozřejmě jednak láká samičku, ale hájí si i své teritorium, tak jde vyhnat toho soka a chytí se do sítě. Chřástalům se potom nasazují kroužky.”

Při nočním odchytu v polích u Frenštátu pod Radhoštěm jsme byli úspěšní. V síti uvízl jeden chřástal, který už byl dříve kroužkovaný.

Daniel Křenek, ornitolog: “Zatím tedy nevíme, odkud je, takže zadáme údaj do databáze a z té pak zjistím, kdy a kdo toho samce někdo kroužkoval.”

Jak se později porovnáním údajů z kroužku v databázi zjistilo, chřástal byl odchycen 1. 6. 2018 v lokalitě Dolní Moravy na Jesenicku. Mezi tím stačil přeletět přezimovat do Afriky, aby se pak zase vrátil zpátky na tuzemská pole. 

Ornitologové jsou zvědaví, kolik chřástalů v Beskydech letos napočítají. Velkým optimismem však neoplývají.

Nahlásit chybu


K tématu

V Beskydech žije asi 10 rysů a stejný počet vlků. Občas ze Slovenska dorazí i medvěd

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pohybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.

Další zranění mladí lyžaři v Beskydech a Jeseníkách. Letěl pro ně vrtulník

15. února 2024 19:09 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala spolu s členy horské služby ve středu hned u tří zraněných mladých lyžařů. Ve všech případech, které se odehrály během několika hodin v Beskydech a Jeseníkách, vzlétal na pomoc vrtulník letecké záchranné služby Ostrava.

V Beskydech se pohybuje asi desítka rysů, stejný počet vlků a občas se objeví i medvěd

19. února 2024 11:21 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Eko magazín

Asi desítka dospělých rysů s mláďaty plus zhruba stejný počet vlků. Ti se podle závěrů únorového mapování velkých šelem aktuálně pochybují v Beskydech. Mapování provádí zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České Republiky ve spolupráci s Hnutím Duha Šelmy.


Smogu v MS kraji i přes nedávné vyhlášení smogové situace dlouhodobě ubývá

Na sklonku roku byla v MS kraji vyhlášena smogová situace. I přes to se ale podle českého hydrometeorologického ústavu ovzduší v kraji dlouhodobě zlepšuje, zejména díky opatřením na zdrojích znečištění a lepším povětrnostním podmínkám během zimy.

Projekt Corrency v Porubě využil maximální počet lidí

Ostrava-Poruba se opět zapojila do projektu Corrency. Podpořila rodiny s dětmi do 15 let, kterým přispěla tisíc korun na mimoškolní aktivity nebo nákup vybraného zboží. Loňský druhý ročník byl navíc rekordní.

Ostrava zajištuje svoz vánočních stromků. Stačí jej odnést ke kontejnerům

Stejně jako v minulých letech se i tentokrát postará Ostrava o svoz vánočních stromků. Stačí je odnést ke kontejnerovým stáním, odkud je pracovníci OZO podle harmonogramu budou odvážet.

Dětí se rodí čím dál méně. Porodnice v MS kraji se ale i přes klesající porodnost zavírat nebudou

Stejně jako v celé ČR, tak také v MS kraji klesá porodnost. Podle předběžných dat tady loni přišlo na svět přes 8 a půl tisíce dětí, tedy o zhruba 8 procent méně než v roce 2023.

Karvinští strážníci řešili o svátcích hlavně výtržnosti

Během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku měli městští strážníci napilno. Alkohol byl hlavním viníkem mnoha problémů, od rvaček a výtržnictví až po škody na majetku, jako jsou rozbitá okna či dveře.

Služby města Orlové čistily cesty a chodníky od sněhu

Po dlouhém čekání se obyvatelé Orlové konečně dočkali první sněhové nadílky této zimy. Pro Služby města Orlové začal náročný čas.

Předškolním dětem ve studénecké mateřince pomáhá EDASTIM

Mateřská škola Poštovní ve Studénce je zapojena do programu EDASTIM. Jedná se o edukačně stimulační program, který rozvíjí školní zralost dětí. Důležitá je v něm spolupráce pedagoga, dítěte i rodiče.

Frýdlant nad Ostravicí má nové logo, starého znaku s kovářem se nevzdává

Město Frýdlant nad Ostravicí představilo nové logo. To je vyvedeno ve tvaru klíče, kterým se bude nově prezentovat při různých příležitostech.

„Strejda na hlídání“ čelí obvinění ze znásilnění. Policie varuje rodiče před svěřováním dětí neprověřeným osobám

Včera 13:01 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší případ, kdy muž důchodového věku zneužil důvěru rodičů a opakovaně měl zneužívat jejich nezletilou dceru. Muž se s rodinou seznámil při návštěvách jejich obchodu, kde si získal důvěru dárky a nabídkou pomoci s hlídáním dětí. Zprvu nevinné návštěvy přerostly v situaci, kdy měl podle zjištění kriminalistů dívenku opakovaně nutit k aktivitám srovnatelným se souloží.

Obyvatelé Karviné rozhodli: světelný nápis "Karviná" bude svítit celý rok

Nový světelný nápis "Karviná", který město pořídilo na vánoční svátky, zůstane na svém místě a bude zářit po celý rok. O jeho celoročním ponechání rozhodla anketa obyvatel na sociálních sítích. Vánoční ozdobu pořídilo město spolu s dalšími dekoracemi, které si mezi lidmi získaly velkou oblibu.

Hosté ve studiu: Karel Belda, jednatel společnosti OZO

Povodeň společnosti OZO způsobila škodu 10 mil. Kč

Jak se vaří pivo v minipivovaru ukazují exkurze v Koníčku

6. ledna 2025 11:06 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Rodinný minipivovar ve vesnici Vojkovice kousek od Frýdku-Místku. To je Koníček, který v roce 2006 založil Mojmír Velký. Sládkovskou praxi si přinesl z nedalekého nošovického pivovaru.

Otužilci absolvovali společný Tříkrálový ponor do Žermanické přehrady

5. ledna 2025 10:48 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Beskydský expres

Několik centimetrů silný led museli lidé vysekat na hladině Žermanické přehrady, aby se mohli vykoupat při tradičním Tříkrálovém ponoru. Otužilecká akce se konala v sobotu už posedmé.

Hromadná nehoda na D48, na místě zraněno několik lidí, včetně policistů

3. ledna 2025 14:34 | Celý MS kraj | Redakce

D48 směr Český Těšín byla v pátek odpoledne uzavřena z důvodu hromadné nehody několika vozidel. Nejméně jeden automobil narazil do vozidla policistů, kteří řešili na dálnici předchozí dopravní nehodu.

Ornitologové v Beskydech sčítali a kroužkovali celosvětově ohrožené chřástaly polní
Vydáno 5. června 2020 13:27, Celý MS kraj, Libor Běčák
Malý nenápadný noční pták s nezaměnitelným hlasem. To je chřástal polní. Jde o celosvětově ohrožený druh a proto ornitologové a ochránci přírody dělají vše proto, aby jeho počty neklesaly. Ornitologové v těchto dnech, respektive po nocích chodí po Beskydech a chřástaly počítají a odchycené kusy kroužkují.

Michaela Běčáková, Správa CHKO Beskydy: “Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy ve spolupráci s místními organizacemi letos organizuje celobeskydské sčítání chřástala polního. To představuje to, že několik desítek mapovatelů projde v noci 60 předem určených tras po celé CHKO Beskydy. Sčítá se v noci. Budou sčítat a zaznamenávat jednotlivé volající samce, GPS souřadnice, které potom získají po jednotlivých volajících samcích se potom přenesou do nálezové databáze ochrany přírody a my je dále budeme využívat v ochraně hnízdišť chřástalů.”


Právě v této době hrozí chřástalům největší nebezpečí od žacích strojů. Často hyne v ostrých břitech.

Daniel Křenek, ornitolog: “Tady vlastně v oblasti Beskyd mapujeme chřástala polního. Je to celosvětově ohrožený druh, u nás v České republice podle naší legislativy patří mezi druhy silně ohrožené a jedná se taky i celoevropsky významný druh, takže i pro něj jsou takzvané ptačí oblasti, což jsou území, kde má být nějakým způsobem zajištěna jeho ochrana. Je to pták, který žije na loukách a kdysi obýval hlavně podmáčené louky, které se postupně vlivem intenzivního zemědělství vysušily a dneska ho najdeme spíše na takových těch mezofilních klasických vysokostébelních loukách. Chřástal totiž potřebuje poměrně velký vegetační kryt, to znamená trávu od výšky aspoň minimálně 20 cm. A je bohužel jeden problém, a to je to, že v době, kdy k nám chřástali přilétnou třeba z Afriky, samečkové začnou intenzivně volat, je to teda noční živočich, takže to volání se ozývá nejčastěji po setmění, většinou až po desáté hodině až do rána. Samečkové takto lákají samičky, s kterými se spáří. Následně samička postaví hnízdo, kde vysedá vajíčka a sameček volá dál. Takže jsou takzvaně polygamní.”

Ochrana chřástala je prospěšná i pro další zvířata.

Daniel Křenek, ornitolog: “V té době, kdy většina samiček sedí na vejcích, tak probíhají seče a velká část ptáků je prostě vysečena. Protože se jedná o poměrně malého ptáka, který má velmi dobré ochranné zbarvení a když vlastně jede traktor, tak on se jenom přičapne k zemi a spoustu chřástalů je takto vysečeno. Tím, že vlastně se snažíme chránit chřástala, tak chráníme i ostatní druhy, takže pokud vlastně na té louce se ten chřástal zjistí a podaří se nějak posunout dobu seče, tak vlastně ochráníme celou řadu dalších druhů živočichů, protože do té trávy kladou srny srnčata, jsou tady malí zajíci a další druhy ptáků. Podle výsledků mapování hnízdního rozšíření ptáků v letech 2001 až 2003 bylo na území ČR zjištěno kolem 1500 volajících samců a v tomto období přibližně na území CHKO Beskydy to bylo 180 až 200 volajících samců, což je jedna z nejsilnějších populací na našem území. Vlivem intenzivního hospodaření a zvláště tedy rozrůstající se zástavby a intenzivního sečení luk tento druh rychle ubývá a v současné době odhadujeme zatím populaci asi na polovinu a uvidíme co přinesou výsledky sčítání. Jedním z dalších výzkumů tohoto druhu je jeho kroužkování. Protože potřebujeme zjistit, kde se vlastně ti ptáci pohybují, jakého věku se dožívají, jestli se objevují na těch samých místech, nebo přeletují úplně někam jinam a vlastně i kam táhnou. Kroužkování probíhá tak, že se v nočních hodinách chytají na přehrávku hlasu pomocí sítě, kdy do toho teritoria přijdeme, natáhneme síť, pustíme hlas samce chřástala a ten samec, protože samozřejmě jednak láká samičku, ale hájí si i své teritorium, tak jde vyhnat toho soka a chytí se do sítě. Chřástalům se potom nasazují kroužky.”

Při nočním odchytu v polích u Frenštátu pod Radhoštěm jsme byli úspěšní. V síti uvízl jeden chřástal, který už byl dříve kroužkovaný.

Daniel Křenek, ornitolog: “Zatím tedy nevíme, odkud je, takže zadáme údaj do databáze a z té pak zjistím, kdy a kdo toho samce někdo kroužkoval.”

Jak se později porovnáním údajů z kroužku v databázi zjistilo, chřástal byl odchycen 1. 6. 2018 v lokalitě Dolní Moravy na Jesenicku. Mezi tím stačil přeletět přezimovat do Afriky, aby se pak zase vrátil zpátky na tuzemská pole. 

Ornitologové jsou zvědaví, kolik chřástalů v Beskydech letos napočítají. Velkým optimismem však neoplývají.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000020631/ornitologove-v-beskydech-scitali-a-krouzkovali-celosvetove-ohrozene-chrastaly-polni