Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Koníček vznikl tak, že v roce 1999 vznikla hospoda Koníček podle jednoho předka, který se tam jmenoval a koně byly vždycky kolem. Když jsme poté v roce 2006 postavili minipivovárek, tak jméno vymyslet už bylo podle té hospůdky jednoduché.“
Pivovar ročně vystaví přes 10 tisíc hektolitrů piva.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Rok pro nás byl nejúspěšnější v historii. Poptávka po našem pivu je větší a větší, ale bohužel poptávka obecně klesá v restauracích, kde od Covidu chodíme méně a lidé pijí doma pivo ze soudků, petek i lahváčů.“
Pivovar se postupně rozrůstal a modernizoval a od roku 2023 sídlí v nové budově a komentované prohlídky se přemístily s ním.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Respektive exkurze pivovaru jsou velice oblíbené a my jsme se tady na to připravovali už při stavbě. Postavili jsme zde návštěvnické centrum, kde teď stojíme. Jsme v pivnici Šalanda, která je přímo v pivovaru a pojme asi 60 osob a vlastně zde ta exkurze končí.“
Lidé se díky exkurzím podávají na všechny fáze výroby piva v minipivovaru. Postupně se tak podívají do varny, ležáckého sklepa, na linky pro čištění a plnění sudů a dalších prostorů. Začíná se ale varnou.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Tady probíhá varný proces, který probíhá asi 8 hodin. Smíchá se zde voda, sladový šrot, chmel a během osmi hodin se vyrobí sladkohořká šťáva mladina, která pak putuje do spilky na kvašení.“
Lidé se tu seznámí i s novinkami, které v pivovaru připravují.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Tady máme speciální slad, kterému se říká nakuřovaný, je ze sladovny z Bruntálu a bude se teď používat na speciální pivo Apač Ale. Je to pivo stylu rauch beer, kde se používá tento nakuřovaný slad, který se suší na bukovém dřevě. To pivo potom voní třeba po uzeném.“
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Tady máme trochu z historie minipivovaru. Je tady káď na hlavní kvašení z roku 2006 o objemu 250 litrů a chválně ji máme na tomto místě, protože hned za námi se nachází moderní oddělení hlavního kvašení, kde ty tanky jsou podstatně větší.“
Hezky se tak zde ilustruje 18ctiletý růst pivovaru.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Tady vlastně probíhá to hlavní kvašení, které trvá zhruba 10 dnů a dochází zde k tomu pomocí pivovarských kvasnic k přeměně sladových cukrů na alkohol a CO2.“
I odpadní oxid uhličitý zde ale využijí.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „My to CO2 nevypouštíme do povětří, ale přes tuto hlavní pračku ho pereme a jímáme do úchovného tanku, kde ty bublinky využíváme na výrobu našich limonád.“
Pivo následně zraje v ležáckém sklepě.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Po deseti dnech kvašení se pivo stáhne do těchto ležáckých tanků a naše piva zde zrají minimálně 50 dní. Získají zde veškeré chuťové vlastnosti a pak je stáčíme.“
Teplota v ležáckém sklepě se udržuje celoročně na 2 stupních celsia. V loňském roce pivovar v rámci exkurzí navštívilo okolo dvou tisíc lidí. Překvapením prohlídky je místní zemědělské muzeum. Přes 100 exemplářů zemědělské techniky zde posbíral sám Mojmír Velký.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Myslím si, že to je výborný doplněk k exkurzi v našem pivovaru, kdy vlastně nás asi nejčastěji navštěvují senioři, kteří ty stroje vlastně znají. Vlastně se zde vracejí do svého mládí a ty stroje poznávají a je to příjemné, protože o tom často vědí více než já.“
Součástí areálu je i tzv. Koníčkova stodolní ulice s vlastním uzenářstvím, pivním sklípkem nebo třeba netradiční pivní kapličkou.
Mojmír Velký, sládek a majitel pivovaru Koníček: „Pak tady vlastně máme i minipivovárek Koňovárek, zážitkový pivovar, kde si vlastně můžete uvařit vlastní pivečko o objemu 250ti litrů, ať už je to nějaký teambuilding nebo parta kamarádu, tak si tady uvaří vlastní pivo. Pak tady máme i pivní kapličku, která je zasvěcená svatému Václavovi nebo tu máme i vlastní sirupárnu, kde vaříme sirupy.“
V loňském roce se v pivovaru konala i první svatba, a to v novém multifunkčním sále.
Petra Bartošová, provozní pivovaru Koníček: „Vleze se tady vlastně ke slavnostní tabuli 125 lidí a máme zde krásné pódium, které se dá využít i na plesy či divadla.“
Koníček mohou lidé navštívit i v rámci Technotrasy nebo tzv. Beskydské pivní stezky, která propojuje malé i velké pivovary tohoto pohoří. Zájemci tak mohou poznat odlišnost barev, chutí i historie tohoto zlatavého moku.