Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Případnou povodňovou vlnu z Beskyd a Jeseníků zadrží v Polsku největší přehrada na Odře

Jen několik kilometrů za hranicí vybudovali Poláci na řece Odře u Ratiboře nový suchý poldr. Ten bude chránit před povodněmi a v budoucnu zajistí vodu pro plavbu lodí do Ostravy.

V přepočtu 12 miliard korun stála Poláky přehrada, kterou vybudovali na řece Odře zhruba 15 kilometrů od české hranice. Přehradu tvoří 22 kilometrů dlouhá hráz kolem řeky. Minimálně 5 let bude přehrada prázdná a bude sloužit jako suchá nádrž. Později bude naplněna vodou a vedle rekreace bude sloužit i lodní plavbě po řece Odře do Ostravy.

Při stavbě se Poláci inspirovali českými přehradami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ratibořská suchá nádrž je situována na řece Odře v blízkosti města Ratiboř. Jejím účelem je tlumení velkých vod na slezské nížině v polském území. Postup polských kolegů svědčí o tom, že nejúčinnějším opatřením proti povodním jsou nádrže, které významným způsobem tlumí povodňové průtoky.”

Vše je uděláno tak, aby se neopakovala situace z roku 1997. Katastrofální povodně tehdy postihly i polské území. Poláci dodnes děkují České republice za to, že už byla v provozu přehrada Slezská harta, která dokázala výrazně snížit množství vody v řece Odře, jinak by následky na polském území byly ještě mnohem horší. Čeští a polští vodohospodáři spolupracují dlouhodobě.

Suchý protipovodňový poldr byl dán do užívání letos v květnu. Jde o největší vodní dílo na řece Odře. Má plochu 26 kilometrů čtverečních. Z jeho území byly vystěhovány dvě obce. Lidem byly nedaleko postaveny nové domy. Práce uvnitř nádrže stále probíhají. Ze dna se těží štěrk a přehrada se tím prohlubuje, aby dokázala pojmout více vody.

Miroslaw Kurz, ředitel regionálního úřadu vodního hospodářství: “Poldr má zajistit protipovodňovou bezpečnost pro 2,5 milionu lidí v okolí řeky Odry. Chrání několik měst a obcí na dolním toku, včetně Ratiboře. Aktivace systému je při průtoku 1210 metrů krychlových za sekundu. Je to skutečně velký kalibr, který dokáže zastavit stoletou vodu.”

V současné době se jedná o průtokový poldr s tím, že je připraven na to, aby se z něj stala přehrada. Ta bude sloužit rekreaci, ale také k navyšování hladiny pro splavnění řeky Odry do Ostravy. To by mohlo být už v roce 2030.

Gabriela Tomik, zmocněnkyně ministerstva námořního hospodářství a vnitrostátní plavby: “Dolní tok Odry už slouží turistické i komerční plavbě a je třeba přemýšlet, co dále. Během 5 let věnujeme přípravě mezinárodního projektu splavnění a hospodářského využití řeky.”

Poláci věří, že přehrada se stane vyhledávaným cílem turistů, a to i těch českých, kteří to nemají daleko. Cyklisté se mohou projíždět po 22 kilometrů dlouhé hrázi. Volně přístupné je celé území uvnitř nádrže. K navštívení láká také město Ratiboř.

Dariusz Polowy, primátor Ratiboře: “Toto místo je krásné. Já sám jsem ho už několikrát objel dokola. Rovinatá trasa je vhodná i pro sváteční cyklisty. Trasa nabízí krásné výhledy i divokou přírodu u řeky a současně je lákadlem i technické zařízení přehrady. Za 5 let tady všude bude voda a potom tady budou lodě a lidé se budou v přehradě koupat.”
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávySVĚT OKEN s.r.o. Praha 5

od 22 000 Kč/měsíc

Detail

Základní škola MUDr. Emílie Lukášové Ostrava-Hrabůvka, Klegova 29, příspěvková organizace

od 20 130 do 29 520 Kč/měsíc

Detail

SEKURO & Group s.r.o. - pracoviště Penny Market (1)

od 115 do 120 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry