V přepočtu 12 miliard korun stála Poláky přehrada, kterou vybudovali na řece Odře zhruba 15 kilometrů od české hranice. Přehradu tvoří 22 kilometrů dlouhá hráz kolem řeky. Minimálně 5 let bude přehrada prázdná a bude sloužit jako suchá nádrž. Později bude naplněna vodou a vedle rekreace bude sloužit i lodní plavbě po řece Odře do Ostravy.
Při stavbě se Poláci inspirovali českými přehradami.
Vše je uděláno tak, aby se neopakovala situace z roku 1997. Katastrofální povodně tehdy postihly i polské území. Poláci dodnes děkují České republice za to, že už byla v provozu přehrada Slezská harta, která dokázala výrazně snížit množství vody v řece Odře, jinak by následky na polském území byly ještě mnohem horší. Čeští a polští vodohospodáři spolupracují dlouhodobě.
Suchý protipovodňový poldr byl dán do užívání letos v květnu. Jde o největší vodní dílo na řece Odře. Má plochu 26 kilometrů čtverečních. Z jeho území byly vystěhovány dvě obce. Lidem byly nedaleko postaveny nové domy. Práce uvnitř nádrže stále probíhají. Ze dna se těží štěrk a přehrada se tím prohlubuje, aby dokázala pojmout více vody.
V současné době se jedná o průtokový poldr s tím, že je připraven na to, aby se z něj stala přehrada. Ta bude sloužit rekreaci, ale také k navyšování hladiny pro splavnění řeky Odry do Ostravy. To by mohlo být už v roce 2030.
Poláci věří, že přehrada se stane vyhledávaným cílem turistů, a to i těch českých, kteří to nemají daleko. Cyklisté se mohou projíždět po 22 kilometrů dlouhé hrázi. Volně přístupné je celé území uvnitř nádrže. K navštívení láká také město Ratiboř.