Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Případnou povodňovou vlnu z Beskyd a Jeseníků zadrží v Polsku největší přehrada na Odře

Celý MS kraj |

Jen několik kilometrů za hranicí vybudovali Poláci na řece Odře u Ratiboře nový suchý poldr. Ten bude chránit před povodněmi a v budoucnu zajistí vodu pro plavbu lodí do Ostravy.

V přepočtu 12 miliard korun stála Poláky přehrada, kterou vybudovali na řece Odře zhruba 15 kilometrů od české hranice. Přehradu tvoří 22 kilometrů dlouhá hráz kolem řeky. Minimálně 5 let bude přehrada prázdná a bude sloužit jako suchá nádrž. Později bude naplněna vodou a vedle rekreace bude sloužit i lodní plavbě po řece Odře do Ostravy.

Při stavbě se Poláci inspirovali českými přehradami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ratibořská suchá nádrž je situována na řece Odře v blízkosti města Ratiboř. Jejím účelem je tlumení velkých vod na slezské nížině v polském území. Postup polských kolegů svědčí o tom, že nejúčinnějším opatřením proti povodním jsou nádrže, které významným způsobem tlumí povodňové průtoky.”

Vše je uděláno tak, aby se neopakovala situace z roku 1997. Katastrofální povodně tehdy postihly i polské území. Poláci dodnes děkují České republice za to, že už byla v provozu přehrada Slezská harta, která dokázala výrazně snížit množství vody v řece Odře, jinak by následky na polském území byly ještě mnohem horší. Čeští a polští vodohospodáři spolupracují dlouhodobě.

Suchý protipovodňový poldr byl dán do užívání letos v květnu. Jde o největší vodní dílo na řece Odře. Má plochu 26 kilometrů čtverečních. Z jeho území byly vystěhovány dvě obce. Lidem byly nedaleko postaveny nové domy. Práce uvnitř nádrže stále probíhají. Ze dna se těží štěrk a přehrada se tím prohlubuje, aby dokázala pojmout více vody.

Miroslaw Kurz, ředitel regionálního úřadu vodního hospodářství: “Poldr má zajistit protipovodňovou bezpečnost pro 2,5 milionu lidí v okolí řeky Odry. Chrání několik měst a obcí na dolním toku, včetně Ratiboře. Aktivace systému je při průtoku 1210 metrů krychlových za sekundu. Je to skutečně velký kalibr, který dokáže zastavit stoletou vodu.”

V současné době se jedná o průtokový poldr s tím, že je připraven na to, aby se z něj stala přehrada. Ta bude sloužit rekreaci, ale také k navyšování hladiny pro splavnění řeky Odry do Ostravy. To by mohlo být už v roce 2030.

Gabriela Tomik, zmocněnkyně ministerstva námořního hospodářství a vnitrostátní plavby: “Dolní tok Odry už slouží turistické i komerční plavbě a je třeba přemýšlet, co dále. Během 5 let věnujeme přípravě mezinárodního projektu splavnění a hospodářského využití řeky.”

Poláci věří, že přehrada se stane vyhledávaným cílem turistů, a to i těch českých, kteří to nemají daleko. Cyklisté se mohou projíždět po 22 kilometrů dlouhé hrázi. Volně přístupné je celé území uvnitř nádrže. K navštívení láká také město Ratiboř.

Dariusz Polowy, primátor Ratiboře: “Toto místo je krásné. Já sám jsem ho už několikrát objel dokola. Rovinatá trasa je vhodná i pro sváteční cyklisty. Trasa nabízí krásné výhledy i divokou přírodu u řeky a současně je lákadlem i technické zařízení přehrady. Za 5 let tady všude bude voda a potom tady budou lodě a lidé se budou v přehradě koupat.”
Nahlásit chybu


K tématu

V řece Odře uhynuly ryby, hasiči postavili nornou stěnu

26. července 2023 15:22 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Čeští a polští vodohospodáři řeší úhyn ryb v řece Odře. K tomu mělo dojít na české straně toku.

Za úhyn ryb v řece Odře může nedostatek kyslíku ve vodě, potvrdila inspekce

4. srpna 2023 11:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Příčinou úhynu ryb v řece Odře, ke kterému došlo v minulém týdnu, byl nedostatek kyslíku ve vodním toku v důsledku extrémních hydrometeorologických podmínek. Tak zní závěr šetření České inspekce životního prostředí, která se celou událostí zabývala. K výsledku se došlo díky laboratorním rozborům, analýze i prošetření události experty z několika institucí.

V Odře uhynula více než tuna ryb, čeká se na výsledky rozborů

28. července 2023 10:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na české i polské straně byla z řeky Odry vysbírána více než jedna tuna mrtvých ryb. Vše zatím nasvědčuje, že úhyn způsobilo zhoršení kvality vody vlivem počasí.


Policisté zakročili proti mladíkovi, který si vykračoval poblíž šampionátu s kuličkovým samopalem

Dnes 13:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Jak postupují policisté proti podezřelému s dlouhou střelnou zbraní si mohl na vlastní kůži vyzkoušet 18letý mladík z Ostravy. Nedaleko haly, kde se právě odehrává hokejové mistrovství světa, procházel s airsoftovou maketou samopalu.

Budoucí zdravotníci skládali praktické maturitní zkoušky

Dnes 10:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Studenti středních zdravotnických škol skládali praktické maturitní zkoušky v Nemocnici Třinec.

Policisté zachránili život opilého muže, kterého doma málem udusila spálená večeře

Dnes 10:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Dvojice ostravských policistů vyjela 14. května večer k zásahu do Opletalovy ulice v Porubě, kde lidé ohlásili kouř vycházející z jednoho bytu.

Na Lodičkách v Karviné se konal triatlon Boženy Němcové. Jednou z disciplín bylo veslování

Volnočasový areál Lodičky patřil na jeden den sportovním nadšencům. Konal se tady netradiční triatlon. Jednou z jeho disciplín bylo veslování, podívejte se na reportáž.

Školáci navrhovali, co v Ostravě zlepšit. Diskutoval s nimi starosta centrálního obvodu

Školáci v centru Ostravy dostali otázku, co by ve svém městě zlepšili. Z námětů pak vzešla beseda se starostou centrálního obvodu, který se dětem snažil na jejich otázky osobně odpovědět. Zajímala je hlavně čistota, bezpečí nebo možnosti volnočasového vyžití.

Světlo a kořeny novojičínského rodáka na Staré poště

Stará pošta nabízí v květnu výstavu všestranného výtvarníka, novojičínského rodáka, Antonína Gavlase. Její název “Kořeny světla” odkazuje na jeho rodiště a na hlavní princip jeho tvorby.

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství, proměnou projde několik míst ve městě

V Karviné zkrášlují další veřejná prostranství. Po náměstíčku u Permonu a velké proměny prostoru u obchodního domu v centru města přišlo na řadu náměstíčko Gagarina a také plocha poblíž ulice Nedbalova. V současné době se už také připravuje proměna prostranství U Skleníku v Karviné-Ráji.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

17. května 2024 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

V Karviné už potřetí ocenilo vedení města na zámku Fryštát osobnosti ve zdravotnictví

17. května 2024 13:28 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Vedení Karviné se rozhodlo udělit Pamětní list Rady města Karviné osobnostem ve zdravotnictví. Vybráni byli ti, kteří svou práci dělají zodpovědně, s velkým nasazením a mimořádným rozsahem odborných aktivit.

Výtah dopravující uhlí z kilometrové hlubiny Dolu ČSM dostane nový motor

Dnes 10:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžební společnost OKD vymění motor těžního stroje, který se v severní lokalitě Dolu ČSM už od roku 1972 stará o dopravu vytěženého uhlí s hlušinou na povrch, za kompletně opravený. Renovace probíhá od ledna do června a vyjde na 10 milionů korun.

Základní škola a Mateřská škola Motýlek v Kopřivnici je modernější a prostornější

Dnes 10:02 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj nechal zrekonstruovat Základní školu a Mateřskou školu Motýlek v Kopřivnici. Součástí projektu Moravskoslezského kraje coby zřizovatele školy bylo kromě rekonstrukce jejích stávajících prostor i vybudování nového objektu, který je napojený na hlavní budovu školy. Celá investice vyšla na 26 milionů korun.

Hosté ve studiu: Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje

17. května 2024 14:59 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj navýšil finance na obnovu kulturních památek

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

17. května 2024 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

17. května 2024 14:03 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Případnou povodňovou vlnu z Beskyd a Jeseníků zadrží v Polsku největší přehrada na Odře
Vydáno 24. července 2020 18:07, Celý MS kraj, Libor Běčák
Jen několik kilometrů za hranicí vybudovali Poláci na řece Odře u Ratiboře nový suchý poldr. Ten bude chránit před povodněmi a v budoucnu zajistí vodu pro plavbu lodí do Ostravy.

V přepočtu 12 miliard korun stála Poláky přehrada, kterou vybudovali na řece Odře zhruba 15 kilometrů od české hranice. Přehradu tvoří 22 kilometrů dlouhá hráz kolem řeky. Minimálně 5 let bude přehrada prázdná a bude sloužit jako suchá nádrž. Později bude naplněna vodou a vedle rekreace bude sloužit i lodní plavbě po řece Odře do Ostravy.

Při stavbě se Poláci inspirovali českými přehradami.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Ratibořská suchá nádrž je situována na řece Odře v blízkosti města Ratiboř. Jejím účelem je tlumení velkých vod na slezské nížině v polském území. Postup polských kolegů svědčí o tom, že nejúčinnějším opatřením proti povodním jsou nádrže, které významným způsobem tlumí povodňové průtoky.”

Vše je uděláno tak, aby se neopakovala situace z roku 1997. Katastrofální povodně tehdy postihly i polské území. Poláci dodnes děkují České republice za to, že už byla v provozu přehrada Slezská harta, která dokázala výrazně snížit množství vody v řece Odře, jinak by následky na polském území byly ještě mnohem horší. Čeští a polští vodohospodáři spolupracují dlouhodobě.

Suchý protipovodňový poldr byl dán do užívání letos v květnu. Jde o největší vodní dílo na řece Odře. Má plochu 26 kilometrů čtverečních. Z jeho území byly vystěhovány dvě obce. Lidem byly nedaleko postaveny nové domy. Práce uvnitř nádrže stále probíhají. Ze dna se těží štěrk a přehrada se tím prohlubuje, aby dokázala pojmout více vody.

Miroslaw Kurz, ředitel regionálního úřadu vodního hospodářství: “Poldr má zajistit protipovodňovou bezpečnost pro 2,5 milionu lidí v okolí řeky Odry. Chrání několik měst a obcí na dolním toku, včetně Ratiboře. Aktivace systému je při průtoku 1210 metrů krychlových za sekundu. Je to skutečně velký kalibr, který dokáže zastavit stoletou vodu.”

V současné době se jedná o průtokový poldr s tím, že je připraven na to, aby se z něj stala přehrada. Ta bude sloužit rekreaci, ale také k navyšování hladiny pro splavnění řeky Odry do Ostravy. To by mohlo být už v roce 2030.

Gabriela Tomik, zmocněnkyně ministerstva námořního hospodářství a vnitrostátní plavby: “Dolní tok Odry už slouží turistické i komerční plavbě a je třeba přemýšlet, co dále. Během 5 let věnujeme přípravě mezinárodního projektu splavnění a hospodářského využití řeky.”

Poláci věří, že přehrada se stane vyhledávaným cílem turistů, a to i těch českých, kteří to nemají daleko. Cyklisté se mohou projíždět po 22 kilometrů dlouhé hrázi. Volně přístupné je celé území uvnitř nádrže. K navštívení láká také město Ratiboř.

Dariusz Polowy, primátor Ratiboře: “Toto místo je krásné. Já sám jsem ho už několikrát objel dokola. Rovinatá trasa je vhodná i pro sváteční cyklisty. Trasa nabízí krásné výhledy i divokou přírodu u řeky a současně je lákadlem i technické zařízení přehrady. Za 5 let tady všude bude voda a potom tady budou lodě a lidé se budou v přehradě koupat.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021272/pripadnou-povodnovou-vlnu-z-beskyd-a-jeseniku-zadrzi-v-polsku-nejvetsi-prehrada-na-odre