Mimořádná zpráva:
Načítám...

Přehled zpráv

  • Načítám...

Životy dvou lidí na Opavsku a Bruntálsku zachránila kvalitní první pomoc svědků

Celý MS kraj |

Záchranáři i vrtulník zasahovali v pátek u dvou lidí, kterým selhalo srdce. Nebýt rychlého zásahu zdravotníků a hlavně kvalitně a okamžitě poskytnuté první pomoci, zřejmě by dva muži nemuseli být mezi živými.

Nejprve spěchali záchranáři v pátek ráno do kempu na Bruntálsku. Sedmačtyřicetiletý muž tam upadl do bezvědomí. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Došlo u něj k selhání všech základních životních funkcí. Týmům ZZS se s pomocí léků i defibrilačních výbojů podařilo obnovit činnost srdce."

Vrtulník ho pak přepravil do ostravské Fakultní nemocnice. Odpoledne pak musel do akce ke stejné události do Velkých Heraltic na Opavsku. V motokrosovém areálu zkolaboval pětapadesátiletý muž.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Také u něj lékařka zjistila selhání srdeční činnosti a týmy zahájily rozšířenou resuscitaci. Úsilí záchranářů bylo nakonec korunováno úspěchem."

Za život ale dvojice mužů nevděčí jen záchranářům, velmi totiž pomohli v obou případech svědci, kteří jim poskytli kvalitní první pomoc.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Právě v situaci zástavy oběhu je kromě okamžitého přivolání ZZS nezbytné zahájit ihned kvalitní srdeční masáž, která výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití."
Nahlásit chybu


K tématu

Mladý řidič skončil v příkopě. I přes okamžitou pomoc podlehl vážným zraněním

14. května 2026 8:35 | Ostrava-město | Anna Břenková

V Ostravě-Proskovicích v úterý v noci havarovalo osobní auto. 33letý muž utrpěl velmi vážná zranění a jeho stav se na místě začal prudce zhoršovat. Lékaři ho museli uvést do umělého spánku a bojovali o jeho záchranu, zraněný řidič ale i přes veškerou snahu na místě zemřel.

Cyklista ležel na zemi v bezvědomí. Ve vážném stavu byl vrtulníkem přepraven do nemocnice

10. prosince 2025 11:54 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Cyklista byl v bezvědomí, bez dechu a srdce mu přestalo bít. Záchranáři vyjížděli k muži, který ležel na silnice vedle svého kola bez známek života. Okamžitě zahájili resuscitaci. V kritickém stavu byl muž letecky přepraven do nemocnice. Policie prosí svědky nehody o podrobnější informace.

Světový den záchrany života učí první pomoc při zástavě srdce

16. října 2025 9:48 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

16, říjen je Světový den záchrany života. Jeho cílem je osvěta veřejnosti v rozpoznání srdeční zástavy a následně správná pomoc postiženému.


Vědecko-výzkumné centrum LERCO je hotovo. Projekt Ostravské univerzity vyšel na skoro 2 miliardy

Včera 10:15 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Ostravská univerzita otevřela ve Vítkovicích nové vědecko-výzkumné centrum LERCO. Projekt za téměř dvě miliardy korun má posílit špičkový výzkum v regionu a propojit vědce Ostravské univerzity, Fakultní nemocnice Ostrava a VŠB-Technické univerzity.

V Beskydech byl potvrzen výskyt medvěda, ochránci doporučují opatrnost v horách

Dnes 11:07 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Agentura ochrany přírody potvrdila pohyb medvěda v Beskydech. Od srpna narůstaly hlášení o jeho výskytu, které se ukázaly jako pravdivé. Objevovaly se ale i falešná oznámení nebo dokonce fotky medvěda vytvořené pomocí umělé inteligence. Ochránci přírody doporučují obezřetnost v horách, zabezpečit odpadky, včely i hospodářskou zvěř.

Nový Jičín získal důležitou sociální službu

Dnes 10:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Zastupitelstvo Nového Jičína se sešlo na poslední schůzi v tomto volebním období. Projednalo mimo jiné aktualizaci sítě sociálních služeb. Rozšíří ji centrum duševního zdraví, které zajistí dostupnost psychologů a psychiatrů.

Domov pro seniory ve Vrbně pod Pradědem oslavil 25 let své existence

Dnes 14:08 | Bruntál | Karel Soukop

Velký důvod k oslavě měli senioři i jejich rodiny ve Vrbně pod Pradědem. Zdejší Domov pro seniory zde oslavil čtvrtstoletí své existence. K tomuto jubileu pro ně byla připravena ve všech prostorách domova zahradní slavnost s bohatým programem.

Nový obor v Karviné má zvýšit počet zdravotních sester v kraji

Včera 19:25 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Střední zdravotnická škola v Karviné rozšiřuje nabídky studia pro své absolventy. Nově tu působí obor diplomovaná všeobecná sestra, který navazuje na studium na dané škole. Jedná se o detašované pracoviště Střední zdravotnické školy a vyšší odborné školy zdravotnické v Ostravě.

49letý muž kácel stromy v Beskydech, jeden z nich na něj spadl a vážně mu poranil nohu

Dnes 8:39 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Při kácení stromů muže zavalil kmen, který mu vážně poranil nohu. 49letý muž se i přes zranění sám vyprostil. Kvůli špatně přístupnému beskydskému terénu byl na pomoc přivolaný záchranářský vrtulník. Zraněný byl předán na urgentní příjem frýdecko-místecké nemocnice.

Pozor při přechodu hranice se Slovenskem, na 24 hodin se zavedou kontroly

Včera 16:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bezpečnostní složky zavedou ve středu ráno na 24 hodin kontroly na státní hranici se Slovenskem. Jde o cvičení, které má prověřit operační plány pro tento úsek státní hranice. Do akce se zapojí policisté, celníci i armáda.

Zmizela maminka dvou malých dětí z Frýdku-Místku, hledá ji rodina i policie

4. září 2026 9:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zodpovědná maminka dvou malých dětí nedorazila do práce. Nemá u sebe doklady ani telefon a nikdo neví, kde je. Zoufalá rodina a přátelé ji usilovně hledají. V terénu jsou také policisté, kteří se po 24 hodinách obrátili s žádostí o pomoc na veřejnost.

V Palkovicích budou při akcích využívat nové kontejnery

Dnes 10:43 | Palkovice | Libor Běčák

K modernímu trendu využívání prodejních kontejnerů se připojila také obec Palkovice. Samotná obec i mnohé spolky pořádají v průběhu roku řadu akcí, kde dosud jako zázemí využívají stany. Ty však nejsou příliš odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto se Místní akční skupině Pobeskydí podařilo zajistit finanční prostředky na zakoupení tří kontejnerů.

S pomocí dobrovolníků po roce Lysou horu opět dobyli i vozíčkáři

7. září 2026 16:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na vrchol Lysé hory se i letos podívalo několik vozíčkářů, které tam společnými silami dotáhli, dotlačili a ve finále i donesli dobrovolníci.

Domov pro seniory ve Vrbně pod Pradědem oslavil 25 let své existence

Dnes 14:08 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Velký důvod k oslavě měli senioři i jejich rodiny ve Vrbně pod Pradědem. Zdejší Domov pro seniory zde oslavil čtvrtstoletí své existence. K tomuto jubileu pro ně byla připravena ve všech prostorách domova zahradní slavnost s bohatým programem.

Šest jednotek hasičů bojovalo s požárem haly v Horní Lomné

Dnes 12:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů začala v úterý v Horní Lomné hořet hala. Na místo se sjelo 6 hasičských jednotek. Požár se podařilo uhasit za hodinu a půl od hlášení, jeho úplná likvidace se protáhla do dopoledních hodin. Škoda je odhadovaná na 800 tisíc korun.

V Beskydech byl potvrzen výskyt medvěda, ochránci doporučují opatrnost v horách

Dnes 11:07 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Agentura ochrany přírody potvrdila pohyb medvěda v Beskydech. Od srpna narůstaly hlášení o jeho výskytu, které se ukázaly jako pravdivé. Objevovaly se ale i falešná oznámení nebo dokonce fotky medvěda vytvořené pomocí umělé inteligence. Ochránci přírody doporučují obezřetnost v horách, zabezpečit odpadky, včely i hospodářskou zvěř.

Zámek Raduň obsadili filmaři. Natáčela se tady nová česká pohádka Líné království

Dnes 9:18 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Zámek Raduň obsadili filmaři. Režisér a scenárista Ivo Macharáček tady během šesti natáčecích dnů vytvořil scény plné kouzel, lektvarů a magických proměn. Po úspěchu Tajemství staré bambitky 1 a 2 se vrací s novou českou filmovou pohádkou Líné království.

Životy dvou lidí na Opavsku a Bruntálsku zachránila kvalitní první pomoc svědků
Vydáno 25. července 2020 10:23, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Záchranáři i vrtulník zasahovali v pátek u dvou lidí, kterým selhalo srdce. Nebýt rychlého zásahu zdravotníků a hlavně kvalitně a okamžitě poskytnuté první pomoci, zřejmě by dva muži nemuseli být mezi živými.

FOTO: ZZS MSK

Nejprve spěchali záchranáři v pátek ráno do kempu na Bruntálsku. Sedmačtyřicetiletý muž tam upadl do bezvědomí. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Došlo u něj k selhání všech základních životních funkcí. Týmům ZZS se s pomocí léků i defibrilačních výbojů podařilo obnovit činnost srdce."

Vrtulník ho pak přepravil do ostravské Fakultní nemocnice. Odpoledne pak musel do akce ke stejné události do Velkých Heraltic na Opavsku. V motokrosovém areálu zkolaboval pětapadesátiletý muž.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Také u něj lékařka zjistila selhání srdeční činnosti a týmy zahájily rozšířenou resuscitaci. Úsilí záchranářů bylo nakonec korunováno úspěchem."

Za život ale dvojice mužů nevděčí jen záchranářům, velmi totiž pomohli v obou případech svědci, kteří jim poskytli kvalitní první pomoc.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Právě v situaci zástavy oběhu je kromě okamžitého přivolání ZZS nezbytné zahájit ihned kvalitní srdeční masáž, která výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000021275/zivoty-dvou-lidi-na-opavsku-a-bruntalsku-zachranila-kvalitni-prvni-pomoc-svedku