Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dva policisty v Beskydech zasáhl blesk. Jednoho odhodil, druhého málem připravil o život

Dramatickou záchranu dvou policistů mají za sebou záchranáři i členové horské služby. V neděli odpoledne totiž do dvoučlenné policejní hlídky v Beskydech, v lokalitě Staré Hamry uhodil blesk. Jednoho odhodil a druhého vážně popálil a zastavil mu krevní oběh. Do akce přes nepřízeň počasí vyrazil i záchranářský vrtulník.

Dvojici policistů zasáhl blesk zrovna ve chvíli, kdy společně při výkonu služby projížděli na čtyřkolce horským terénem. O události v lokalitě Staré Hamry se záchranáři dozvěděli před sedmnáctou hodinou. Do akce okamžitě vyrazil záchranářský vrtulník, sanitka z Frýdlantu nad Ostravicí a záchranáři požádali o pomoc také horskou službu.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Jeden z nich, čtyřiatřicetiletý muž, byl energií blesku odhozen a pravděpodobně ztratil na nějakou
dobu vědomí. Později však dokázal začít poskytovat první pomoc svému kolegovi. O rok starší muž byl po události v bezvědomí, patrně u něj došlo také k selhání krevního oběhu."
Soňa Štětínská, mluvčí PČR: "Jednalo se o policisty speciální pořádkové jednotky krajského ředitelství, kteří v terénu v této lokalitě vykonávali službu. Po zásahu bleskem ztratil jeden z policistů (34 let) pravděpodobně na chvíli vědomí. Když se probral, začal neprodleně poskytovat první pomoc svému o rok staršímu kolegovi. Ten ležel na zemi a na jakékoliv podněty nereagoval. Na tísňovou linku volal muž, kterého na místě policista oslovil. Tento muž se poté neprodleně k oživování přidal."

V oblasti byla stále velká bouřka, i přesto se vrtulníku podařilo přistát u místa události. Jeden z mužů byl stále v bezvědomí, ale oběma zachráncům se během oživování podařilo obnovit jeho pravidelnou srdeční akcí.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Zasahující lékař u něj při vyšetření zjistil popáleniny v oblasti trupu, horní i dolní končetiny. Záchranáři zahájili poskytování přednemocniční neodkladné péče, včetně intubace a přístrojem řízené ventilace."

Náročné ošetření musela posádka vrtulníku zvládnout ve velmi krátkém čase. Bouřková aktivita v okolí totiž zesílila a v případě prodlevy by ohrozila start vrtulníku. Záchranářům se ale naštěstí podařilo včas odstartovat a dopravit muže do Fakultní nemocnice v Ostravě.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Druhý z mužů jevil lehčí známky zasažení bleskem. Po nezbytném vyšetření a ošetření na místě zásahu jej pozemní posádka ZZS transportovala do frýdecko-místecké nemocnice, kde byl předán na oddělení centrálního příjmu."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy