Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zastavení těžby v OKD by byla podle předsedy ODS chyba, vláda není připravena na následky

Tisíce lidí bez práce, nedostatek uhlí a stovky firem v ohrožení. Takové mohou být následky rychlého ukončení těžby ve společnosti OKD, které v současnosti plánuje vláda. Region na to není vůbec připraven, tvrdí to dokonce i předseda ODS Petr Fiala.

Předseda ODS se v kraji setkal s lídryní strany TOP 09 a navštívil řadu firem, mezi kterými byla i rodinná farma Kublák ve Fryčovicích. Ta funguje už od roku 1752, dává práci třem desítkám lidí a pyšní se titulem Regionální potravina za dva typy svých brambor.

Kamil Kublák, majitel farmy: "Další věci, které pěstujeme jsou obiloviny, víceméně veškeré, plus pohanku, kterou si necháváme loupat a kmín a lněné semínko."
Petr Fiala - předseda strany ODS: "Musím říct, oni si tady nestěžují, oni mluví o tom, co chtějí dělat, nabízejí kvalitní výrobky, neustále se rozšiřují a to si myslím, že je správná cesta."
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně strany TOP 09: "Je potřeba nezapomínat na takové malé farmáře, na tyto malé farmy, které vytvářejí zaměstnanost v té dané obci, kteří dělají kvalitní produkty a ještě udržitelně hospodaří na půdě."

Během své návštěvy se předseda ODS dotkl také problémů týkajících se ukončení těžby ve společnosti OKD, vláda podle něj nemá řešení možných následků. Nebude dostatek uhlí za rozumnou cenu a tisíce lidí by mohly skončit bez práce.

Petr Fiala - předseda strany ODS: "Jsou tu dopady sociální, které nejsou vyřešeny, na které není dost peněz a prostě náhlé ukončení těžby dokonce v horizontu roku, dvou, jak o tom slyšíme, to by byla určitě chyba."
Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Znamená to ovlivnění života dalších firem, hovoří se až o 600 firmách, má to dopad na teplárenství, ale samozřejmě dopad na životní prostředí."

Kraj chce o situaci jednat na ministerstvu financí, aby se nerozhodovalo takzvaně „o nás bez nás“ a těžba zůstala zajištěna na nezbytně dlouhou dobu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy