Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidem se po rekonstrukci opět otevřela akropole archeoparku

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře se po delší době těšili na prohlídku opravené akropole a připravený program.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Revitalizace archeoparku spadá do projektu Toulky údolím Olše a my jsme díky tomu mohli zrekonstruovat opevnění, které se tady vyskytuje v akropoli. Jedná se o komorovou hradbu, palisádu a o obrannou věž. Vzhledem k tomu, že stojíme na archeologickém nalezišti a protože kdysi tady Hradiště opravdu stálo, tak bylo nutné provést archeologický výzkum. Ten započal v roce 2018, pokračoval i v roce 2019 a samotné stavební práce tudíž mohly začít až v červenci loňského roku.”

První den po rekonstrukci se setkal s velkým zájmem.

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Pro návštěvníky jsme si připravili program s názvem Bránou do minulosti. Pozvali jsme skupiny, které se zabývají living history. Nabízejí návštěvníkům ukázku života starých Slovanů. Jedná se například o zpracování kopřivy, ukázku toho, jak se z ní tkalo, jak se vyráběly oděvy. Také mohou návštěvníci vidět, jak se razily mince. Děti si mohou vyzkoušet lukostřelbu, hrnčířské práce.”

Anketa: 

“Šli jsme do domečku, tam jsme se koukali. Pak jsme šli bojovat a teď možná půjdeme střílet lukem.”

“Já jsem přijel z Havířova. Jsem tady poprvé a vypadá to zatím dobře. Hlavně jsme jeli kvůli dětem a akci Moravskoslezského kraje Památky zdarma.”

“Moc se mi tady líbí a zaujalo mě tady to psaní do vosku. Takže je to tady super a rozhodně bych tady chtěla přijít ještě někdy.”

“My jsme přijeli z Těšína. Moc se nám to líbí, máme výlet s dětmi. Dětem se nejvíce líbí střílení z luku.”

Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “Archeopark mohou návštěvníci navštívit každý den kromě pondělí. Od úterý do pátku máme otevřeno do 16 hodin o víkendech od 9 do 17 hodin. Do konce října, kdy bude otevřený i venkovní areál, plánujeme spoustu akcí. Každý druhý víkend budeme vyrábět s dětmi, budeme mít různé tvořivé dílny. 26. září plánujeme velikou akci se skupinou historického šermu Tizon. Top bude tradiční akce ke dni svatého Václava. Rovněž tento den proběhne i polní mše.
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy