Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurace a bary opět zavřou o půlnoci a roušky budou povinné všude ve školách. Nová opatření platí od pátku

Počet nakažených raketově roste, ministerstvo zdravotnictví proto přistoupilo k dalším razantním opatřením. Roušky budou povinné na všech školách i při výuce od druhého stupně výše. Stejně tak restaurace a bary budou muset mít zavřeno od půlnoci do 6 hodin ráno.

Epidemie nabírá podle aktuálních dat na síle. Roste i počet hospitalizovaných a proto nařídilo ministerstvo další mimořádná opatření. Bojí se totiž, že se situace bude zřejmě ještě zhoršovat.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Určitě to neznamená, že se máme bát. Není nutné jakkoliv strašit, ale je potřeba se na celou situaci dívat racionálně a odpovědně. Musíme tedy zpřísnit ta mimořádná opatření."

Ve středu už vydalo ministerstvo s platností od pátku zákaz pořádání vnitřních akcí na stání nad 10 lidí. Nově k nim přibývá také zpřísnění roušek ve školách a omezení otevírací doby stravovacích zařízení.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Bude povinnost mít nasazenou roušku ve všech prostorách škol od druhého stupně výš. To znamená druhý stupeň základních škol, střední školy a vysoké školy a to samozřejmě včetně tříd v průběhu výuky. Zároveň bych doporučil, aby školy omezily hromadné akce. Zároveň přijímáme opatření, že zakazujeme přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb v čase mezi půlnocí a šestou hodinou ranní napříč Českou republikou."

Restaurace a bary tak opět budou muset v pátek opět o půlnoci na neurčito zavřít. Důvodem je, že velký počet nakažených se začíná objevovat právě v klubech, na diskotékách a v barech u lidí ve věku 20 až 29 let.

Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky: "Epidemie od 1. září jednak nabrala na rychlosti a jednak také změnila podobu šíření. Již to nejsou jasně ohraničené clustery, které mají jasný původ. Máme v republice velké riziko nastálého exponenciálního šíření, při aktuálním reprodukčním čísle 1,6. Velmi pozitivní je, že drtivá většina nově diagnostikovaných lidí je téměř bezpříznaková a nemění se riziko těžkého průběhu. Denně ale pomalu narůstají i počty hospitalizovaných."

V Moravskoslezském kraji je podle dat, které zveřejňuje každý den hejtman Ivo Vondrák 1076 pozitivně testovaných lidí v léčení a 27 z nich v nemocnici. Nákaza byla celkem diagnostikována u 6504 lidí.

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: "Nárůst 198 nově nakažených v našem kraji je alarmující, ale odpovídá celkovému nárůstu v ČR. Trend je exponenciální a to určitě není dobrá zpráva. Proto od zítřka platí povinnost nosit roušky ve všech typech škol od druhého stupně vzdělávání. Určitě si je vezměte všude tam, kde je více lidí."

V České republice se dnes počet nakažených za posledních 24 hodin dostal na číslo 2139.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy