Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zavřené střední školy, u stolu v hospodě 6 lidí, hudební výchova bez zpěvu, sport bez diváků. Vláda vyhlásila nouzový stav i nová nařízení

Nouzový stav na 30 dní začne platit v pondělí 5. října. Vláda díky němu může uvést bez potíží do praxe řadu dalších mimořádných opatření. Od pondělí se například na dva týdny v regionech na druhém stupni pohotovosti zavřou střední školy, což je v celém Moravskoslezském kraji. Sportovní utkání budou bez diváků a zákaz čeká i hromadné akce uvnitř nad 10 lidí a venku nad 20 lidí.

V pondělí 5. října začne platit opět nouzový stav a spolu s ním i řada nových mimořádných opatření.

Ministr zdravotnictví přesvědčil poslaneckou sněmovnu k vyhlášení nouzového stavu. Důvodem je podle něj neustále se zhoršující epidemiologická situace. Spolu s ním se zavádí na 14 dní důraznější mimořádná opatření.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Nejde o to, jaké jsou denní přírůstky, jde o to, že tyto vysoké počty generují poměrně vysoké počty hospitalizovaných osob, ten přírůstek z dneška přesáhl stovku. Generují zároveň nároky i na hospitalizaci na lůžkách, které vyžadují kyslík a ventilaci. Kromě toho narůstá i počet úmrtí."

Od pondělí se na 14 dní uzavřou v celém Moravskoslezském kraji střední školy, stejně tak ve všech regionech s druhým stupněm rizika v Česku. 

Robert Plaga, ministr školství: "V regionech, které jsou na semaforu oranžové nebo červené, tak u středních škol platí, že je zajištěná a bude probíhat 14 dní distanční výuka. Stejný režim bude i u vyšších odborných škol a základních uměleckých škol."
Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MSK: "Já si myslím, že opatrnost je na místě, každopádně my sledujeme průběžně, jak se vyvíjí situace v jednotlivých školách a já si myslím, že jednodušším řešením by bylo, kdyby se ponechal ten stav, který je a kdyby o tom, které třídy, či školy mají být v karanténě, rozhodovala krajská hygienická stanice. Pokud to bude trvat jen 14 dní, tak se nic zásadního nestane. Pokud by to mělo trvat delší dobu, tak je to špatně, žáci by měli chodit do škol."

Od příštího týdne bude vláda distribuovat do škol všem pracovníkům 2,5 milionu respirátorů. 

Robert Plaga, ministr školství: "Pro oblast mateřských škol nejsou žádná omezení v těch prvních 14 dnech. Pro první stupeň základních škol jdeme k tomu, že hudební výchova bude probíhat bez zpěvu. Tělesná výchova probíhá bez omezení. Co se týká druhého stupně základních škol, plus nižších ročníků víceletých gymnázií, tak hudební výchova probíhá bez zpěvu a místo tělesné výchovy jsou doporučovány pohybové aktivity venku."

Vyhlášení nouzového stavu podle ministra zdravotnictví nepovede k zavírání obchodů a podniků. Mimořádná opatření se týkají především volnočasových aktivit, sportu a škol.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Od pondělí zakazujeme na 14 dní jakékoliv hromadné akce, které se konají ve vnitřním prostředí s počtem osob nad 10 a jakékoliv hromadné akce ve vnějším prostředí s počtem osob nad 20."

Veškeré oficiální sporty, které jsou registrované budou dál hrát, ale bez diváků. Profesionální týmy i s realizačním týmem mohou být přítomny až do počtu 130 lidí. Divadla a kina budou fungovat dál, pouze do počtu 500 lidí a v divadlech se zruší přestávky na konzumaci potravin a nápojů. Zakážou se ale muzikály i opery.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "My jsme zjistili, že existuje řada souborů, které se nakazily. Zpěv je jedna z nejrizikovějších aktivit. Víme, že díky zpěvu dochází k šíření."

V případě restaurací došlo k omezení počtu osob u jednoho stolu do výše šesti osob. Ministerstvo nechce, aby se různé oslavy a večírky přesouvaly ve velkém množství po skončení na jednom místě právě do restaurací. Pro pohřby i pro svatby bude od 19. října maximální limit pro 30 lidí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy