Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opět se zavřou hospody a všechny školy. Zakazuje se pití alkoholu na veřejnosti, omezuje se shromažďování na 6 lidí

Od středy začnou platit ještě přísnější mimořádná opatření. Zcela se uzavřou školy včetně prvních stupňů základních škol, které musejí přejít na distanční výuku. Uzavřou se restaurace a bary, zakáže se pití alkoholu na veřejnosti a omezuje se shromažďování na maximálně 6 osob. Povinnost nosit roušky bude platit i na zastávkách veřejné dopravy i ve stanicích a přístřešcích.

Vláda rozhodla o kompletním uzavření všech škol, včetně základních. První stupně by se měly uzavřít do 2. listopadu. Školy tak budou muset řešit v tomto případě výuku na dálku.

Andrej Babiš, premiér: "Jsme si vědomi toho, že máme jeden pokus, který musí být úspěšný, abychom nárůst epidemie zvládli. To nejbolestivější opatření, o kterém jsme rozhodli, je uzavření provozu prvního stupně základních škol. Omlouváme se všem a prosíme všechny zaměstnavatele o pochopení, protože je to prostě nutné. Upravíme ošetřovné, které by mělo zůstat na 60 procentech, ale s minimem 400 korun na den."
Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "My jsme první stupeň nechtěli zavírat, ale po vyhodnocení všech rizik, kdy dominantní kontakty jsou právě u žáků a studentů s přenosem do rodin. Plně si uvědomujeme to, že tímto opatřením můžeme rizikově ovlivnit personál nemocnic, sociálních zařízení."

Úderem středy přejdou na distanční výuku i druhé stupně základních škol. Na středních školách bude zakázána i praktická výuka, která byla doposud možná. Výjimku budou mít pouze zdravotnické obory. Vysoké školy budou moci navštěvovat studenti pouze za účelem zkoušek do deseti osob. Zavřené budou i středoškolské internáty a vysokoškolské koleje pro studenty, kteří mají bydliště v České republice. Nebudou ani školy v přírodě. Mateřské školy zůstanou otevřené.

Robert Plaga, ministr školství: "Omlouvám se rodičům, kteří jsou v neustálé nejistotě, omlouvám se ředitelům škol, ale je to potřeba udělat, a to rychle. Zakazuje se osobní přítomnost žáků na základním vzdělávání na základní škole pro první i druhý stupeň, to znamená středou končí turnusování druhých stupňů a je zamezena osobní přítomnost žáků i prvního stupně."

V celé zemi se nyní opět vyčlení školská zařízení pro děti pracovníků v integrovaném záchranném systému, ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Zavřou hospody

Vláda opět omezila shromažďování a to pouze na 6 osob, a to ve vnitřních i vnějších prostorách. Kompletně se zavřou i restaurace a bary. V provozu budou moci mít pouze výdejní okénka a to do 20:00. Zároveň se zakazuje pití alkoholu na veřejnosti.

Jan Hamáček, ministr vnitra: "Teď jde o život a o zdraví a já jsem rád, že to všichni chápeme stejně. Policie bude kontrolovat dodržování těchto opatření. Bez dobrovolného podřízení se těm nařízením to nezvládneme. Já poprosím občany, aby ta nařízení respektovali. Máme před sebou několik týdnů, kdy se budeme muset uskromnit. Když to zjednoduším, tak tím nejlepším receptem je jít do práce, pokud musíte a nemáte home office, přijít z práce a pokud potřebujete, jít si nakoupit a pak zůstat doma."
Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Zákaz pití alkoholu na veřejnosti a omezení shromažďování byly vydány proto, aby nedocházelo ke zneužívání výdejních okének a ti lidé se tam nesdružovali."
Andrej Babiš, premiér: "Pokud se nám podaří dostat na reprodukční číslo v průměru za 7 dní na 0,8, tak bychom se mohli zase vracet k těm provozům, o jejichž uzavření jsme dneska rozhodli. My chceme požádat veřejnost o porozumění, protože nechceme tady riskovat scénář Izraele nebo Itálie."
Robert Plaga, ministr školství: "Pokud celkovým cílem má být omezení sociálních kontaktů, tak bych využil této chvíle k tomu, abych vyzval a poprosil i ostatní věkové skupiny k tomu, aby ta opatření dodržovala. V podstatě kritizujte nás, dělejte si z nás legraci, dělejte si legraci na sociálních sítích, ale tam ať to skončí. Především zodpovědnost každého vůči svému okolí by se měla projevit v těch následujících týdnech v chování každého z nás. "

Už od úterý 13. října vstupuje v platnost povinnost nosit roušky na zastávkách a ve všech prostorách veřejné dopravy, i ve stanicích a v přístřešcích.

Ministryně práce a sociálních věcí vydala zákaz vycházení pro klienty domovů pro seniory. Do zařízení navíc povolá studenty sociálních oborů.

Roman Prymula, ministr zdravotnictví: "Aktivovali jsme naše mediky a studenty v oblasti zdravotnictví. Umožnili jsme použít tuto pracovní silu, jak bude potřeba do nemocnic. Jde zhruba o 2 400 mediků ze čtvrtých a pátých ročníků zdravotních škol. Aktivujeme i další ročníky v ostatních oblastech. Mohly by tak posílit případný úbytek pracovníků."

Dosavadní opatření

V pondělí 12. října se už zavřela divadla, kina, muzea, galerie a také hrady, zámky a hvězdárny. Nesmí se konat koncerty ani výstavy. Zákaz platí také pro všechny profesionální i amatérské sporty.

Žáci druhých stupňů základních škol se ve škole od pondělí musejí střídat po týdnu. Někde zvolili model střídání tříd A a B a jinde zase střídání ob ročník. Žáky, kteří zůstali doma, musí učitelé povinně vyučovat formou online výuky. Na distanční výuku musely přejít i vysoké a střední školy. Nově se tato pravidla změní.

Restaurace a bary musí zavírat ve 20 hodin a u stolů mohou sedět maximálně 4 lidé. Úderem středy to ale bude změněno na úplnou uzavírku.

V obchodních centrech musí být vypnuta wi-fi a v jídelních zónách mohou u stolu sedět pouze dva lidé. Omezily se provozy úřadů a státních institucí na dva dny v týdnu vždy na 5 hodin. V Nemocnicích a domovech seniorů platí zákazy návštěv.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků