Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

KULTURNÍ OKÉNKO: Knihovnicí roku je sběratelka vzpomínek

Moravskoslezský kraj vyhlásil výsledky soutěže Knihovnická K2. Ta je výzvou pro knihovníky, kteří ve svém oboru vynikají mimořádnými aktivitami. Ceny převzali v průběhu malého ceremoniálu symbolicky v obnovené knihovně v Zámku Nová Horka na Novojičínsku

Letos bylo na toto ocenění nominováno 15 osob. Na pomyslný vrchol vystoupala Jarmila Burešová z Knihovny města Ostravy.

Jarmila Burešová, Knihovna města Ostravy, 1. místo: “Ke knihovnictví jsem se rozhodla asi ve 14 letech, část života jsem strávila mimo tento obor, ale ve čtyřiceti jsem se vrátila a zjistila jsem, že tam jsme doma, že to je můj život. Od té doby se snažím naplňovat tu práci dalším obsahem, nejen výpůjčními službami a prací se čtenáři, která je úžasná.”

Titul Knihovnice roku mimo jiné získala za inovativní přínos v práci se seniory a sociálně handicapovanými návštěvníky knihoven, a také za projekt Paměť Ostravy, který byl zahájen v roce 2014. Jeho výstupem jsou nyní už tři publikace.

Jarmila Burešová, Knihovna města Ostravy, 1. místo: “Je to krásná práce. Oslovuje seniory nebo i mé kolegyně v knihovně, a buď se s nimi osobně setkávám a zapisuji vzpomínky, nebo někteří napíší sami, a z toho pak vznikají tyto knihy.”
Jiří Plešek, Univerzitní knihovna OU, 2. místo: “Na knihovnictví mě baví, že se tam setkávám s lidmi, kteří jsou srdcaři. Myslím si, že knihovníci musí tu práci brát srdcem, spíš jako poslání než jako job.”

Vyhlášeno bylo celkem 6 knihovníků, včetně udělení tří čestných uznání. Ceny putovaly také do Opavy, Stonavy nebo Třince.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: ”Někteří se věnovali digitalizaci a rozvoji on-line přístupu ke knihovnickému fondu. Někteří se zase zasloužili o zmapování vývoje knihovnictví a určitých segmentů právě ve vývoji našeho regionu nebo daného města.”

Knihovnickou K2 vyhlašuje kraj ve spolupráci s Moravskoslezskou vědeckou knihovnou v Ostravě. V příštím lichém roce zase ocení nejlepší knihovny jako instituce.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků