Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V heřmanické věznici řádí koronavirus. Těžké případy končí ve vězeňské nemocnici v Brně

Za zdmi heřmanické věznice v Ostravě se nekontrolovaně šíří koronavirus. Na jednom z oddělení jsou až na tři vězně pozitivní všichni a teprve další výsledky testování ukáží, kolik je vlastně celkově nemocných. Naštěstí je velká většina případů bezpříznakových a nebo s lehkým průběhem.

Ve Věznici Heřmanice si v současné době odpykává trest 809 vězňů. V minulých dnech se do vězení dostal koronavirus a začal se bleskově šířit. O víkendu proto odběrové týmy armády a hasičů provedly testy na některých odděleních.  V sobotu bylo otestováno 175 vězňů a v neděli dalších 125. V pondělí ráno byly k dispozici výsledky ze soboty. Téměř 80 procent vězňů je nakažených.

Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava: "V souvislosti s vězeňským zařízením Věznice Heřmanice bylo k 15. listopadu evidováno nebo nahlášeno 135 pozitivně testovaných osob na onemocnění covid19."

Mluvčí vězeňské služby pouze sdělila celkové údaje za Českou republiku. Z 20 tisíc vězňů je nakažených 336. Dá se tedy předpokládat, že na tomto čísle mají největší podíl právě Heřmanice. 

Petra Kučerová, mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR: "S ohledem na situaci jsme ještě zvýšili už přijatá protiepidemická opatření. V našich nemocnicích vymísťujeme na covid odděleních lůžka na případné těžké průběhy onemocnění."

Vězňům se prý zdají opatření nedostatečná. Na pokojích jsou často po sedmi, k dispozici mají jednu roušku a stěžují si i na nedostatečnou lékařskou péči. Například Paralen si údajně shánějí načerno mezi sebou. 

přítelkyně jednoho z odsouzených: "Mají strach o svůj život, protože nedostávají žádné léky, žádný Paralen. Mají obavu, co se bude dít."

Hygienici se snaží zjistit, jak se vůbec covid do věznice dostal. Návštěvy jsou zakázány a vězni jsou jen uvnitř areálu. Zřejmě je tedy nakazili dozorci a personál. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy