Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přípravy na stavbu přehrady v Nových Heřminovech pokračují. Bourají se další vykoupené domy

V Nových Heřminovech padají k zemi další vykoupené domy. Jde o stavby, které se nacházejí v zátopě budoucí přehrady, která by se kvůli průtahům obce měla začít stavět nejdříve v roce 2025. Původně chtělo Povodí Odry začít se stavbou už letos.

Povodí Odry se podařilo vykoupit téměř všechny domy včetně pozemků, které stojí v cestě budoucí přehradě Nové Heřminovy. Momentálně probíhá další etapa demolic, která by měla skončit do konce listopadu.

Na místě budoucí přehrady stojí už jen pár objektů včetně tady této kapličky, která podle obce není určena k demolici.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “V rámci druhé etapy budeme v tuto chvíli odstraňovat celkem 17 souborů staveb, do kterých patří například chalupy, chaty, hospodářské budovy a tak podobně.”

25 domů už bylo odstraněno dříve. Nové domy si rodiny musely postavit jinde, protože v obci nejsou stavební pozemky.

Radovan Jílka: “Územní plán, který byl připravený v roce 2010, tak toto se spláchlo ze stolu. Nové zastupitelstvo se rozhodlo, že se začne soudit se státem, takže všichni lidi, kterým bylo rozděleno přes 620 milionů korun, tak se s těmi penězi sebrali a odešli do okolních vesnic.”

Zatímco obec Nové Heřminovy je stále proti přehradě, ostatní obce na horní Opavě od Zátoru až po Opavu se ji nemohou dočkat.

Vladimír Dofek, starosta Brantic: “Chtěl bych vzkázat panu starostovi z Nových Heřminov, aby bydlel tady v Branticích a když přijdou větší deště, aby viděl, jak ti lidi jsou ve strachu”.
Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “V rámci protipovodňových opatření na Horní Opavě my pokračujeme v přípravě a realizaci některých opatření jako jsou například rekonstrukce jezu v Kunově, nebo hráze v Holasovicích, nebo také levobřežní hráz na území polské republiky.”

Hotovy jsou také čtyři z 5 suchých poldrů. Náklady na přehradu, která má před povodněmi ochránit na 16 tisíc lidí, se odhadují na 8 miliard korun a zahrnují i stavbu nové silnice a úpravy celého koryta řeky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy