Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve čtvrtek se otevřou obchody a restaurace, zruší se zákaz vycházení i prodeje v neděli

Protiepidemický systém PES se dostal na 3. stupeň. Vláda proto v neděli ráno rozhodla o rozvolnění přijatých opatření. Ve čtvrtek 3. prosince se otevřou obchody, restaurace i řada služeb, také fitness centra nebo zoologické zahrady, zároveň se zruší zákaz vycházení a zákaz prodeje v neděli.

Rozvolnění nejtěžších protiepidemických opatření je tady. Vláda v neděli ráno rozhodla, že ve čtvrtek 3. prosince se otevřou obchody, restaurace i další služby, které byly doposud zavřené.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Restaurace budou mít otevřeno od 6:00 do 22.00,  bude to platit v režimu omezeném. Budou pouze 4 osoby u stolu a obsazenost může být pouze 50 procent kapacity, s tím, že nebude možné být "na stojáka". Co se týče obchodů, nerozlišujeme, zda se jedná o obchod na ulici nebo v obchodním centru. Stále platí jeden zákazník na 15 metrech čtverečních plochy a dodržení dvoumetrových rozestupů."

S tím souvisí také zrušení zákazu vycházení a zrušení zákazu nedělního prodeje. Venku by se mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstane. Ze čtvrtiny své kapacity mohou otevřít muzea s prohlídkami ve skupinách do deseti lidí. Pro divadla a kina stále platí zákaz diváků. Opatření budou dál platná pro celou zemi.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "Byli jsme velmi rádi, že po diskuzi došlo opravdu k jednomyslnému souhlasu, byl to jednotný názor celé vlády. Předpoklad, tak jak je nastaven, tak je velmi pravděpodobný. I když dojde k drobným zakolísáním, či změnám počtech nakažených, tak toto rozhodnutí bude platit. Doufáme, že obchody nebudeme muset opět zavírat."

V nákupních centrech se budou moci otevřít stravovací zóny, restaurace v nich budou smět vydávat jídlo přes okénko pouze s sebou. Zůstanou uzavřené dětské koutky. Co se týče venkovních trhů, tak tam bude platit stále režim jako na farmářských trzích.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "My stále nedoporučujeme provozování vánočních trhů, ale nezakazujeme je. S tím, že není možná konzumace na místě."
Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "Speciální Mikulášská vyhláška není, ale bude vycházet z toho, jaký je počet obyvatel zároveň ve stejné zastavěné oblasti, včetně nošení roušek."

Kadeřníci bez dvojí ochrany obličeje

Všechny služby budou moci obnovit provoz ve čtvrtek, včetně kadeřnictví. Personál bude muset používat roušku či respirátor. Vláda nenařídila dvojitou ochranu obličeje, tedy současné použití štítu. Otevřít budou moci také fitness centra a zoologické zahrady s určitým omezením kapacity.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Ve fitness centrech bude platit tradičně 1 osoba na 15 metrů čtverečních a je tam zákaz fyzické interakce, skupinové lekce budou v režimu 9 + 1, tedy maximálně 10 lidí včetně trenéra."
Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "U sportování všeobecně bude platit, že profesionální sportovci mohou být bez roušek, protože jsou pravidelně testováni. Všichni ostatní sportovci budou mít při trénincích roušky."
Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Připravujeme také manuál pro lyžařská střediska. Budeme zároveň sledovat, jak se vyvíjí situace v Evropě, protože zatím tam na to není jednotný názor."

Vláda diskutovala i o situaci ve školství, tam si ale budou muset žáci a studenti ještě na další rozvolnění počkat.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "Od tohoto pondělí dochází k plné realizaci stupně číslo 4, a protože by bylo nesmyslné od čtvrtka provést nějakou další změnu, protože se jedná zejména o turnusování, tak pan ministr školství předpokládá, že k přechodu na třetí stupeň dojde od příštího pondělí, ale o tom on bude určitě informovat."

Přesnou tabulku Ministerstva zdravotnictví PES, podle které se rozvolňuje, najdete ZDE
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

RYKA, s.r.o. - Praha

od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Adventure Menu s.r.o. - pracoviště

od 19 000 Kč/měsíc

Detail

Lesoškolky s.r.o. - stanice Brandýs

od 15 200 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků