Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice počítají, kolik je bude stát zvýšení poplatku za skládkování. Zákon začne platit od ledna

Obce v prosinci čeká schvalování rozpočtů na příští rok. Nyní musí počítat s dalším výpadkem. Zákonodárci schválili zákony, které se týkají odpadového hospodářství. Ceny za ukládání odpadu značně stoupnou.

Poslanci schválili balíček zákonů k odpadovému hospodářství s účinností od 1. ledna 2021. Postupně se tak bude zvyšovat poplatek za ukládání odpadu na skládku, pro příští rok z 500 na 800 korun za tunu.

Václav Zyder, náměstek Technických služeb Havířov: "Dále je tam novinka v odpadovém hospodářství a to je tzv. třídící sleva, která umožňuje obcím a městům ukládat na skládku odpad ve snížené sazbě, ve stávajících pěti stech korunách s tím, že mohou na skládku uložit v množství ve výši 200 kg na občana daného města, nebo obce. Co uloží nad toto množství, už zaplatí 800 korun za tunu a tato třídící sleva se bude v následujících letech neustále snižovat.”

Sleva nepokryje náklady a tudíž to bude mít vliv i na rozpočty obcí. Ve městě jako je například Havířov, to bude v řádu několika milionů korun. O tom, zda se zvedne občanům poplatek, rozhodne zastupitelstvo.

Obyvatelé Karviné za odpad neplatí, a to se prý prozatím nezmění.

Lukáš Hudeček, mluvčí karvinského magistrátu: “Příští rok zatím neplánujeme, že bychom provedli nějakou změnu. Platí stále, že občané nebudou platit za svoz odpadu, že jim to bude odpuštěno. Pokud tedy nejsou dlužníky vůči městu. Samozřejmě, jak to bude v dalších letech, o tom se bude jednat v rámci rozpočtu pro rok 2022.”

S výpadkem počítají i menší obce.

Milan Starostka (ANO), starosta Rychvaldu: "Samozřejmě, zdražení skládkovného nám nepřinese nic pozitivního. Pravděpodobně, pokud by šlo prudce nahoru, tak budeme muset trochu zdražit, ale my se snažíme v Rychvaldě třídit co nejvíc a nemáme to úplně špatné.”

Cena za ukládání odpadu na skládky se bude zvyšovat až do výše 1850 korun za tunu do roku 2029. Po tomto roce začne platit zákaz skládkování využitelných odpadů. A i proto se v Havířově začne stavět obří zařízení pro využití komunálního odpadu CEVYKO. Obce se postupně do projektu zapojují. Kapacita je nyní zaplněna ze zhruba 65%.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy