Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie obvinila čtyři muže z pojistných podvodů na luxusních autech, přišli si na 13 milionů korun

Krajská hospodářská kriminálka rozplétala několik let případ čtyř mužů, kteří mají na svědomí pojistné podvody s luxusními auty. Minimálně od roku 2010 zajišťovali dopravní nehody, při kterých docházelo k "totálnímu" zrušení velmi drahých aut. U pojišťoven pak žádali o stotisícové částky, a to i několikrát za sebou na jediném autě. Než je policisté zadrželi, tak jim pojišťovny vyplatily 13 milionů korun, dohromady měli přitom zažádáno o 18 milionů.

Roky inscenovali dopravní nehody drahých aut a z různých pojišťoven kasírovali statisícové částky. Případ, který dal kriminalistům z Karviné a Frýdku-Místku pořádně zabrat, vyšetřovat ho začali v roce 2015. Pojišťovny totiž oznámily možné podezření na pojistné podvody. Policisté časem zjistili, že čtveřice mužů si takto přišla už na 5 milionů korun.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Po náročném rozplétání všech nitek případu a zadokumentování informací obvinili v minulém roce trojici mužů ve věku 40, 41 a 42 let z Karvinska a Frýdecko-Místecka. Aktuálně kriminalisté rozšířili jejich trestní stíhání o další skutky a obvinili čtvrtého, 29letého muže z Prahy."

Obvinění měli ve více než 30 případech od roku 2010 do roku 2017 po vzájemné dohodě většinou v zahraničí, například v Německu, Chorvatsku, Polsku, či na Slovensku, zajišťovat dopravní nehody. Princip by vždy stejný. Viník v podobě řidiče levného auta, totálně zrušil luxusní auto. Systém měli ale ještě mnohem propracovanější.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Po zinscenování nehod měli požadovat jejich likvidace formou totální škody u jednoho stejného luxusního vozidla i několikrát za sebou. Drahých aut používali několik, různých značek. Stejně tak byli schopni si pro tyto účely zajistit velké množství „majetkově slabších“ osob, které za úplatu jednaly dle pokynů obviněných, například na sebe vozidla nechaly přepsat, a u kterých mělo končit i vyplácené pojistné plnění."

Škoda mohla být až 18 milionů korun

Čtveřice měla pečlivě rozdělné role, někdo obstarával auta, jiný přepisy na osoby a komunikaci s pojišťovnami. V jednotlivých plněních byly vypláceny i statisícové částky, celkově přišly pojišťovny podvodným jednání o zhruba 13 milionů korun. Dohromady ale stihla parta požádat o plnění v hodnotě více než 18 milionů, škoda tak mohla být mnohem větší, kdyby policisté nezasáhli.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality obvinil trojici starších mužů ze zvlášť závažného zločinu pojistného podvodu spáchaného formou spolupachatelství, dílem dokonaným a ve stadiu pokusu."

Dva z mužů ve věku 41 a 42 let za to mohou jít až na deset let za mříže. Třetímu, ve věku 40 let, hrozí až 8 let vězení a čtvrtý, nejmladší, muž je obviněn z přečinu podvodu ve spolupachatelství a dílem 2 dokonaným i v pokusu. Jemu hrozí maximálně pětileté vězení. Trestní stíhání je u všech vedeno na svobodě.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Kauzy uvedeného typu jsou časově i odborně náročné. Kriminalisté byli v úzkém kontaktu s výrobci vozidel a pojišťovnami, samozřejmě včetně zahraničních. Spolupracovali také s orgány činnými v trestním řízení ze zahraničí, kde dokonce proběhly i některé domovní prohlídky."

Policisté při nich zajistili platební karty, vozidlo, telefony i nemovitost.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MSK: "Jako výnos z trestné činnosti lze definovat například hotovost přesahující 200 000 korun a nemovitost. Kriminalisté při prohlídkách zajistili také množství dokumentů (v řádech tisíců listů) a když k nim přičteme v rámci trestního řízení shromážděné nemalé množství dalších různých materiálů souvisejících s trestnou činností, byla analýza toho všeho vskutku náročnou součástí práce kriminalistů.

Vyšetřování navíc velmi zkomplikovala letošní pandemie Covidu-19.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy