Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Od pátku se opět zavřou hospody, hotely i fitness centra, vrací se i zákaz vycházení. Služby a obchody zatím zůstanou otevřené

Vláda schválila přechod do rizikové úrovně 4 Protiepidemického systému PES, a to od pátku 18. prosince. To znamená, že se opět zavřou restaurace, hospody, hotely, či fitness centra. V platnost opět vstupuje také zákaz vycházení. Služby a obchody zůstanou otevřené, fungovat budou moci i lyžařské areály, ale bez ubytování. Vláda zároveň schválila řadu finančních kompenzací pro všechny, které omezení ovlivní.

PES se dostal opět na čtyřku. Vláda rozhodla, že do tohoto režimu přejde Česká republika oficiálně od pátku 18. prosince. To se sebou opět přinese řadu opatření, která už známe z minulosti.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "Vrací se zákaz vycházení mezi 23. hodinou a 5. hodinou ráno, vyjma určitých důvodů, které už známe. Shromažďování bude umožněno do 6 osob a pro církevní obřady bude platit 20 procent svatostánku. Co se týče školství, tak děti půjdou na předčasné prázdniny, a školy budou od 22. prosince uzavřeny."

Zavřou se opět restaurace, hospody, hotely, fitness centra, bazény i wellness centra a další. Služby a obchody zůstanou za dodržování hygienických opatření otevřeny. Například solária, masáže, kadeřnictví nebo třeba pedikúra. Nedělní zákaz prodeje obnoven nebude.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "I ve stupni číslo 4 budou umožněny návštěvy v sociálních zařízeních, a to díky tomu, že máme k dispozici antigenní testy a bude tak pokračovat testování nově příchozích, návštěv i zaměstnanců. Obchody i služby zůstanou otevřené za dodržování hygienických opatření. Podnikatelé, živnostníci i poskytovatelé služeb tato opatření dodržují. Dále už jsme upravili potom už jen drobnosti jako kritizovaný zákaz prodeje nápojů na veřejnosti a to tak, že bude omezen pouze na alkoholické nápoje."

Výdejní okénka budou moci dál fungovat a otevřeny zůstanou i lyžařské areály.

Jan Blatný, ministr zdravotnictví: "O sníh a o lyžování nepřijdeme. Jedna z těch změn je, že od pátku 18. prosince bude umožněno provozování SKI areálů, včetně vleků v tom rakouském modelu. To znamená, že bude možné na hory jet, ale nebude možné se ubytovat."
Andrej Babiš, premiér ČR: "Umím si představit to velké zklamání lidí, kteří podnikají v pohostinství a chápu, že to není dobrá zpráva. Mě to velice mrzí a samozřejmě se za to omlouvám, bylo to velice těžké rozhodnutí, protože si uvědomujeme, jaký dopad to má na veřejnost a životy lidí."

Vláda zároveň schválila řadu nových kompenzačních opatření.

Karel Havlíček, ministr průmyslu, obchodu a dopravy: "Všechny dotčené provozovny, které budou nebo jsou zavřené mohou čerpat 100 procent kompenzace mezd. Dnes jsme schválili další opatření, které bude kompenzovat nájemné. Zároveň jsme vyhlásili speciální programy pro oblast ubytování a pro oblast gastra. Každé ubytovací zařízení bude dostávat kompenzace na jeden pokoj. Provozovatelé restaurací dostanou 400 korun za den na jednoho zaměstnance."

Ve stupni PES 4 je Česká republika aktuálně třetí den. 

Andrej Babiš, premiér ČR: "Velice dlouho jsme to zvažovali a samozřejmě i když v nemocnicích stav pacientů je stabilizovaný, kolem 4200, nicméně v rámci celého roku zemřelo na Covid-19 více než 9600 lidí. Ty čísla neustále stoupají a reprodukční číslo je už 1,2. To znamená, že my musíme okamžitě jednat. Při tomto trendu bychom riskovali do konce měsíce až desetitisíce nakažených, a to nemůžeme riskovat. Museli jsme tak rozhodnout a musíme prioritně ochránit životy občanů."

Podle premiéra je teď nejdůležitější se začít soustředit na plošné testování a následně na očkování.

Andrej Babiš, premiér ČR: "Úplně nejdůležitější je samozřejmě očkování. Je to nejdůležitější projekt naší vlády. Je to řešení a návrat k normálnímu životu. Na to připravujeme samozřejmě pečlivý plán. Už koncem měsíce přijde asi první zásilka vakcín a my musíme přesvědčit všechny, že je potřeba se nechat očkovat."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy