Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě se začne s detekcí koronaviru ze slin, šetrnější metoda je i přesnější

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice spouští jako první na Moravě odběr vzorků na covid test ze slin. Nová metoda bude šetrnější, příjemnější a podle zjištění odborníků dokonce přesnější. Bude při ní stačit pouze zakašlat do roušky a naplivat do zkumavky.

Odběr vzorku pro klasický PCR test na Covid-19 není podle většiny testovaných zrovna příjemný. Na odběrovém místě Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice připravují jako první na Moravě novou metodu odběru ze slin.

Hana Bílková Fránková, vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB: "Nová metoda odběru již byla testována v rozsáhlé studii, která prokázala dokonce vyšší citlivost než u klasického nepříjemného výtěru z nosohltanu. Metoda je plně schválená pro klinické použití, přesto jsme se rozhodli na našem pracovišti provést také vlastní interní kontrolu. V prvních týdnech budeme v rámci pilotního provozu odebírat pacientům jak vzorek ze slin, tak z nosohltanu, abychom mohli výsledky porovnat a ověřit si spolehlivost vyšetření a správnou techniku odběru slin.“

K provádění PCR vyšetření ze vzorků slin se musela ostravská laboratoř dovybavit potřebnými přístroji. Novou testovací metodu plně vyvinula česká start-upová firma Diana Biotechnologies, s níž laboratoře AGELLAB spolupracují již od začátku druhé vlny pandemie covid-19.

Tomáš Gucký, předseda představenstva společnosti Laboratoře AGEL: "Protože se jedná o čistě českou firmu, mohli jsme se spolehnout na to, že veškerý materiál potřebný k testování bude včas k dispozici a zajistili jsme tak vysokou kapacitu testování. Pilotní provoz plánujeme ukončit v horizontu dvou týdnů a poté budeme moci nabídnout tuto neinvazivní šetrnou metodu klinickým pracovištím i veřejnosti.”

Nákladově bude testování ze slin srovnatelné s klasickým PCR testem z výtěru z nosohltanu. Nová metoda odběru je pro pacienty výrazně příjemnější. Stačí, aby několikrát zakašlali do roušky a poté vyplivli do malé zkumavky za pomocí trychtýře své sliny.

Hana Bílková Fránková, vedoucí laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB: "Pacient nesmí před odběrem kouřit, pít, jíst nebo žvýkat žvýkačku, o tom ale bude včas poučen. Mezi další výhody patří také lepší a delší stabilita vzorku."

Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě–Vítkovicích byly prvním soukromým subjektem, který při vypuknutí koronavirové epidemie v Česku získal od Státního zdravotního ústavu povolení testovat přítomnost koronaviru a dodnes patří mezi nejvýkonnější testovací laboratoře v republice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy