Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sníh a led nemá na autě co dělat. Podívejte se, jak vyjeli někteří řidiči na silnice

Seškrábaný průzor před řidičem a všude kolem námraza. Neoškrábaná okýnka nebo auto zasypané sněhem. I tak dokázali někteří řidiči vyjet na Opavsku na silnice. Sníh a led ale nemá na autě co dělat, s neočištěným vozem řidič ohrožuje bezpečnost a plynulost silničního provozu a hrozí mu pokuta.

Večer zaparkujete auto a ráno je pokryté námrazou nebo sněhem. Než ale vyjedete, měli byste důkladně očistit okna a případný sníh dostat i z kapoty. Policisté na Opavsku mají za sebou dopravně bezpečnostní akci, ve které se zaměřili na řidiče, kterým se zřejmě auto moc čistit nechtělo.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Do této dopravně bezpečností i preventivní akce byly nasazeny tři autohlídky z Dopravního inspektorátu Územního odboru Policie České republiky v Opavě a bylo zjištěno celkem deset přestupků, které byly na místě vyřešeno v blokovém řízení."

Řidiči často zapomínají, že pokud auto neočistí, porušují tím zákon, protože mohou ohrozit nejen sebe, ale i ostatní.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran a dále řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích."

Policisté tímto apelují na všechny řidiče, aby si před výjezdem vždy řádně zkontrolovali auto a odstranili z něj sníh, námrazu, led a jiné nečistoty.

René Černohorský, mluvčí PČR Opava: "Řidiči by před jízdou měli odstranit sněhovou vrstvu či námrazu z povrchu celého vozidla, tedy z karosérie včetně všech oken tak, aby byl zajištěn řádný výhled z automobilu. Řádně očistit je zapotřebí i zpětná zrcátka, přední a zadní světlomety, ukazatele směru a obě registrační značky. Řidiči nákladních vozidel a souprav, zejména s plachtovou střechou, musí věnovat pozornost tomu, zda se na střeše nevytvořil led, který by při odtržení a případném pádu mohl způsobit vážné problémy na životě, zdraví a majetku osob."

Policisté mohou v takovém případě neukázněnému řidiči udělat na místě až dvoutisícovou pokutu. V případě postupu do správního řízení, to může být ještě víc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy