Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Počasí opět komplikuje dopravu. U Frýdku-Místku vyprošťovali hasiči autobus z příkopu, cestujícím se nic nestalo

Desítky nehod evidují od sobotního večera hasiči a policisté. Na mnoha místech v kraji totiž zkomplikovalo dopravu sněžení a ledovka. Ve Skalici u Frýdku-Místku například vyprošťovali hasiči z příkopu linkový autobus. Cestujícím se po nehodě nic nestalo.

K nehodě do Skalice vyjely v neděli dopoledne dvě jednotky hasičů. Linkový autobus skončil v příkopu opřený o železobetonový sloup elektrického vedení. Cestující i řidič vyvázli naštěstí bez zranění.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Autobus vyjížděl přibližně v 10:00 ze zastávky u kulturního domu. Vlivem nedostatečně ošetřené vozovky se při rozjezdu do kopce sesunul do příkopu a následně narazil do sloupu. Místo bylo následně kvůli vyproštění přes hodinu uzavřeno."
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Všichni cestující – odhadem nejméně tři desítky – opustili autobus sami před příjezdem hasičů. Autobus zůstal opřený o sloup elektrického vedení, který ale nebyl poškozen. Pro kontrolu situace před a po vyproštění byl na místo nehody povolán technik ČEZ. Hasiči také požádali projíždějící sypač, aby na místo zásahu nasypal více kameniva."

Největší komplikací pro zasahující hasiče bylo zajistit, aby při vyproštění prázdného autobusu nebyl poškozen sloup a zároveň nezpůsobit větší škodu na autobusu třeba tím, že by jej sloup dodatečně odřel. Na místo přijela jednotka z Frýdku-Místku z vyprošťovacím speciálem Tatra 815 8x8 a také vyprošťovací speciál Tatra 815 Omars s mobilní kontejnerovou dílnou z Ostravy-Zábřehu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Před zahájením vyprošťování hasiči pneumatickým vakem “sněhulákem” nazvedli autobus a podložili mu kola dřevěnými hranoly z mobilní dílny, aby dostali pravé kolo z příkopu na úroveň asfaltu na silnici (do stejné výšky) a mohli pak autobus tahat směrem do boku. K tomu posloužily silné navijáky ostravského Omarse."

Vyprošťovací Tatra z Frýdku-Místku mezitím držela zepředu autobus na tyči, aby nesjel zpět do příkopu. Když byla zadní kola díky navijáku Omarse na silnici, druhá Tatra (FM) potáhla autobus dopředu a byl celý venku. Ten pak odjel do dílen na kontrolu podvozku.

Silnice jsou s opatrností sjízdné

Policisté sledují dopravu od sobotní devatenácté hodiny a co se týče sjízdnosti, tak se situace víceméně nijak nezměnila. 

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Dálnice D1 a silnice I. tříd jsou po ošetření bez komplikací, jsou prosolené a s opatrností sjízdné. Horší kvalita je na silnicích II. a III. tříd kvůli uježděným vrstvám sněhu, ale také jsou sjízdné s vyšší opatrností a obezřetností."

Ve vyšších polohách se od včerejšího večera tvořily sněhové jazyky. Především na Bruntálsku a Rýmařovsku.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "V Novém Jičíně vyjížděli policisté od 7:00 do 15:30 k 17 dopravním nehodám, kdy se ve všech případech jednalo o nehody bez zranění. Vlivem jízdy na kluzkém povrchu většinou skončila vozidla v příkopech nebo ve svodidlech."

V případě střetů se tak jednalo ve většině případů naštěstí pouze o poškozené plechy. Většina silnic je tak s opatrností stále sjízdná, pouze je již tradičně uzavřena pro vozidla nad 12 tun silnice I/56 na trase Ostravice - Bílá.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy