Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V pondělí se možná otevřou obchody. Ministr Havlíček to navrhne vládě, kývl na požadavek hejtmanů

V pondělí se pravděpodobně otevřou první obchody. Ministr Karel Havlíček vyslyšel požadavky hejtmanů a chystá se otevření obchodů za přísných hygienických opatření navrhnout vládě. Rozvolnění v oblasti služeb se zatím neplánuje, záležet bude na dalším vývoji epidemiologické situace.

Hejtmani o víkendu vyzvali vládu, aby přehodnotila opatření v rámci omezení obchodu, služeb, kultury a sportu.

Martin Kuba, předseda Asociace krajů ČR: "My jsme přesvědčeni, že už není možné udržovat ten systém v tom stavu, že neustále budeme jenom držet ty věci zavřené, aniž bychom měli přesná data, protože tam nebo tam se ta infekce šíří. Jsme přesvědčeni, že maloobchod je něco, co ke svému životu lidé bezesporu potřebují a jsme přesvědčeni jako hejtmani, že je třeba, abychom se postupně začali vracet do normálního života. Jsme si ale vědomi toho, že není jednoduchá epidemiologická situace, to šíření je především o zodpovědnosti každého z nás."

Ministr Karel Havlíček vyslyšel jejich požadavky a navrhne vládě první rozvolnění, chystá se ho předložit během tohoto týdne na mimořádném jednání vlády.

Karel Havlíček, ministr průmyslu, obchodu a dopravy: "Jednou z těch možností by mohlo být postupné uvolňování v oblasti obchodu. Znamená to, že by to nebylo okamžitě, nicméně datum v rámci obchodu by bylo v pondělí 22. února. Navrhnu ostatním členům vlády, aby se uvolnily restrikce v oblasti obchodu. Je třeba ale říct, že valná část maloobchodu už dneska volná je. My to chceme doplnit, tak aby zjednodušeně řečeno jsme už neměli dále pásky v supermarketech, aby děti si mohly nakupovat hračky a abychom už nemuseli rozlišovat, jestli má někdo nohu 41 nebo 38 a aby to nebylo jenom pro malé děti, ale aby to bylo pro všechny."

Pokud se tak stane a vláda návrh ministra Havlíčka schválí, budou muset být v obchodech dodržena mimořádná hygienická opatření. Jeden zákazník na 15 metrů čtverečních, dvoumetrové rozestupy, roušky a respirátory, dezinfekční režimy v obchodních centrech a dalších.

Karel Havlíček, ministr průmyslu, obchodu a dopravy: "Tyto podmínky upřesníme v následujících dnech, ale nebudou úplně překvapivé. Tento návrh je směřován pouze na segment obchodu a maloobchodu, nikoliv zatím na segment služeb a ostatních provozoven. Pokud se nám podaří toto zvládnout a pandemická situace se bude vyvíjet příznivě, tak poté předpokládáme, že by následovala i oblast služeb."

Hejtmani také usilují o to, aby se vrátili žáci a studenti do škol. V březnu by proto rádi viděli už deváťáky a maturitní ročníky ve školách a následně také postupně další žáci a studenti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy