Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

22. únor je Evropským dnem obětí. Policie proto radí obětem, kde hledat pomoc

Evropský den obětí, či zločinu připadá na 22. únor. Pravidelně připomíná, kolik lidí se už stalo obětí trestného činu. Zároveň má ale za cíl zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětí i jejich blízkým. Za vyhlášením tohoto mezinárodního dne stojí podpis Charty práv obětí z Velké Británie. V České republice se v této souvislosti setkáváme s organizací Bílý kruh bezpečí.

Obětí trestného činu je každá osoba, která je dotčená na svých právech tím, že na ní byl spáchán trestný čin. Ovšem i zde platí, že není oběť jako oběť. V trestním řízení se rozlišuje oběť trestného činu a zvlášť zranitelná oběť trestného činu.

Lucie Galiová, preventistka PČR MSK: "Obětí trestného činu se rozumí osoba, které bylo nebo mělo být trestným činem ublíženo na zdraví, způsobena majetková nebo nemajetková újma, případně na jejíž úkor se pachatel trestným činem obohatil. Za zvlášť zranitelnou oběť se považuje dítě, osoba vysokého věku nebo postižením fyzickým, mentálním nebo psychickým hendikepem nebo smyslovým poškozením, oběť trestného činu obchodování s lidmi, nebo trestného činu teroristického útoku a oběť trestného činu proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti."

Oběti trestných činů mohou například požádat o skrytí svých osobních údajů tak, aby se podezřelá osoba nemohla dozvědět například údaje o jejich bydlišti a zaměstnání. Oběti trestných činů se proto mohou v Ostravě obrátit na poradenská místa, kde jim řeknou, jak postupovat.

Lucie Galiová, preventistka PČR MSK: "V Ostravě aktuálně existují 4 takové speciální poradenské místnosti, konkrétně se nacházejí na obvodním oddělení Ostrava-Střed (ul. Masná), Ostrava-Poruba 1 (ul. Dělnická), Ostrava - Přívoz (ul. Wattova) a Ostrava-Hrabůvka (ul. Dr. Martínka)."

V roce 2020 poskytli policisté na Ostravsku poradenskou činnost, či konzultace ve více jak 250 případech obětem domácího násilí a dalším osobám.

Lucie Galiová, preventistka PČR MSK: "Musíme si uvědomit, ať už hovoříme o domácím násilí nebo o jiném protiprávním jednání, že se vždy jedná o patologický jev, který si vyžaduje svou specifickou pozornost a řešení. Nenechte zajít situaci příliš daleko, chráníte nejen sebe a svůj majetek, ale i své blízké. Když si nejste jisti, informujte se, raďte se a konzultujte své starosti na kterékoliv policejní služebně či u dalších odborných institucí."

Svěřit se můžete i osobě blízké, která pak může předat informace policii za vás. Je dobré mít také dopředu zajištěno, kde se uchýlit v případě náhlého opuštění domova. V případě domácího násilí například k rodině, přátelům, a podobně. Další cenné rady k domácímu násilí naleznete ZDE.

Lucie Galiová, preventistka PČR MSK: "Policisté, sami si vědomi toho, jak traumatizující je dopad trestných činů na oběti, přistupují k obětem empaticky a snaží se situaci řešit s využitím vhodného materiálu, vždy s ohledem na cílovou skupinu. U dětí jsou využívány zpravidla rozličné hračky, speciální tiskoviny pro dospělou veřejnost. Jsou to například antistresové míčky, letáky s právními informacemi a letáky s nabídkou služeb ostatních organizací, se kterými útvary policie úzce spolupracují."

Jednou z organizací, která úzce spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení je i Bílý kruh bezpečí, který nabízí bezplatnou právní a morální pomoc obětem trestných činů. Bílý kruh bezpečí nabízí dále širokou škálu pomoci, kterou lze dohledat na www.bkb.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy