Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Velkokapacitní centrum na Černé louce spustí očkování 1. března, fungovat bude 7 dní v týdnu, 12 hodin denně

Zájemci o očkování proti nemoci Covid-19, kteří spadají do aktuálně registrovatelné kategorie, tedy lidé ve věku 80+ a zdravotníci, se mohou začít registrovat do národního rezervačního systému Reservatic s možností očkovat se v centru na Černé louce. Informaci oznámila mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová s tím, že toto centrum v Ostravě bude spuštěno 1. března a v provozu bude 7 dní v týdnu, 12 hodin denně.

Velkokapacitní očkovací centrum na Černé louce je společný projekt Moravskoslezského kraje, Statutárního města Ostravy, Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Fungovat začne první březnový den.

Zájemci o očkování ve věku 80let+ a zdravotníci se mohou zaregistrovat a rezervovat si termín očkování prostřednictvím centrálního rezervačního systému na registrace.mzcr.cz nebo crs.uzis.cz. K očkování však přijdou až poté, co obdrží zvací SMS z rezervačního systému a zarezervují si konkrétní datum a čas aplikace vakcíny. S registrací pomůže také bezplatná infolinka 1221. 

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje: „Moravskoslezský kraj je jedním z nejlidnatějších regionů v republice, žije zde přes 1,2 milionu lidí. Máme před sebou složitý proces, než se pro získání kolektivní imunity podaří naočkovat potřebnou část populace. A velkokapacitní očkovací centrum v tom bude hrát zásadní úlohu, proto se Moravskoslezský kraj na jeho financování významně podílí. Od konce minulého roku k nám dorazilo přes 80 tisíc vakcín různých výrobců. Je to výrazně méně, než jsme si představovali, máme ovšem přislíbeno, že se od března dodávky navýší. Náš kraj je na plošné očkování připravený.“

Podobu očkovacího centra a jeho propustnost navrhl děkan a epidemiolog Rastislav Maďar. Jeho provoz bude mít na starosti Fakultní nemocnice Ostrava. 

Jiří Havrlant, ředitel FN Ostrava: „Budeme poskytovat veškerou zdravotní službu spojenou s očkováním jako detašované pracoviště fakultní nemocnice. Zajistíme zdravotnický i administrativní personál, ochranné pomůcky, jehly, stříkačky, náplasti a veškerý materiál potřebný pro očkování. Postaráme se i o IT techniku, tisk očkovacích certifikátů a napojení na nemocniční informační systém. A v neposlední řadě zabezpečíme i úklid a dezinfekci prostor, včetně odvozu odpadu. Nepopírám, že je pro nás v tuto dobu dost náročné skloubit péči o přibývající covidové pacienty, testování na covid, a teď navíc i zajištění provozu druhého očkovacího místa. Ale díky mým kolegům je vše zorganizované tak, že to zvládneme.“
Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: "Z několika zvažovaných lokalit nám právě výstaviště na Černé louce vyšlo jako nejlepší řešení, a to z hlediska umístění, dostupnosti i vybavení. Město Ostrava se bude na vybudování i provozu očkovacího centra podílet nejenom finančně, ale i logisticky a personálně. Považujeme to za důležitý a hlavně účinný příspěvek našeho města v boji za co nejrychlejší zvládnutí koranavirové pandemie a za návrat do normálního života.

V očkovacím centru budou také členové Zdravotnické záchranné služby MSK. Dvoučlenná nelékařská posádka a vybavená sanitka bude na místě kvůli případným náhlým zdravotním problémům klientů, které se však nemusí týkat jen případné reakce na očkování. 

Petra Petlachová, mluvčí FNO: "Zpočátku bude bezbariérové očkovací centrum na Černé louce fungovat v pilotním provozu, kdy obslouží 300 osob denně. Postupně se jeho kapacita navýší až na 1 800 očkovaných za den. Při plném provozu bude v centru pracovat téměř 70 zaměstnanců na směně."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy