Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začala rekonstrukce unikátního domu. Porubský Oblouk získá původní význam

Ostrava-Poruba začala s rekonstrukcí unikátního bytového domu Oblouk. Radnice mu chce vrátit původní význam. Opět by se tak měl stát reprezentativní vstupní bránou do této městské části.

Městský obvod Poruba před dvěma lety odkoupil od tehdejší společnosti Residomo majetkový podíl na bytovém domu Oblouk. Záměrem bylo získat tuto kulturní památku pod svá křídla, aby mohla projít rekonstrukcí. Kromě domu s věžičkou, který je družstva, tak vlastní všech 11 vchodů.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rok 2020 byl ve znamení přípravy projektové dokumentace, konzultace s památkáři a následně samozřejmě stavebního povolení.”

Teď už se pilně pracuje. Jako první přišlo na řadu odkopávání základů. Celý objekt se totiž musí kompletně odřezat a zaizolovat.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Toto bude probíhat v průběhu celé stavby a z druhé strany toho oblouku se bude pracovat na rekonstrukci fasády. Následně se bude dělat i rekonstrukce střechy,"

Rekonstrukcí projdou i vnitřní společné prostory domu, kde budou nainstalovány i kamery a pro zvýšení bezpečnosti se budou měnit i vstupní dveře do jednotlivých bytů.

Celá rekonstrukce bude probíhat pod dohledem památkářů.

Jaromír Satke, projektový manažer: “Vzhledem k tomu, že to je památkově chráněný objekt, tak je to samozřejmě náročnější než standardní rekonstrukce.” 

Na rekonstrukci Oblouku naváže také rekonstrukce předprostoru a prostoru za ním.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě si od toho slibujeme, že se tady vrátí zpátky drobní podnikatelé.”

Rekonstrukce jedné z nejznámějších staveb socialistického realismu 50. let potrvá zhruba rok a vyžádá si více než 100 milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy