Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 15. 3. 2021

Vývoj epidemie v kraji se drží stále na stabilní úrovni. Výrazně se ale plní jednotky intenzivní péče. Řada nemocnic už nemá vůbec žádná volná lůžka. Zdravotníci tak často improvizují a hledají řešení, jak zajistit pacientům podporu dýchání na klasických lůžkách. Situace v krajském zdravotnictví je podle hejtmana nejhorší v historii. Pozitivním směrem se alespoň zatím vyvíjí postupné očkování.

Aktuální záchyt nakažených na základě testování se drží na 30 procentech. Kraj se potřebuje dostat alespoň na dvacet. Nejvíce nemocných je nyní ve věkové skupině 45 až 54 let a poté skupina 55 až 64 let.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Skutečně to zasahuje už ne ty nejstarší ročníky, které jsou díky tomu, že jsou proočkované, tak v podstatě už dneska dokáží té nemoci lépe čelit. Je to pořád o tom, že je třeba si na to dávat pozor. Už dávno neplatí to, že to je záležitost pouze těch starších lidí. Je to skutečně nemoc, která postihuje mnohem, mnohem mladší ročníky."

Nejvíce trpí z pohledu okresů Bruntálsko, kde se objevila výhradně britská mutace. Ve zdravotnictví dochází opět k nárůstu zatížení jednotek intenzivní péče, což je aktuálně největší problém. Řada nemocnic už nemá vůbec volná lůžka pro vážně nemocné pacienty.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Dochází k poměrně rychlému růstu, když tady máme statistku, tak za dva týdny jsme měli 44 nových případů na jednotách ARO/JIP, za týden už to bylo 27 a jenom za včerejšek to bylo 12. Každý den máme nový rekord. Už teď musí zdravotníci improvizovat a hledat cesty v tom, že budou měnit ta standardní lůžka na ta lůžka, která budou mít možnost využít další systémy podpory dýchání. Převážet v rámci České republiky pacienty už není kam."

V kraji je zatím proočkováno 113 434 dávek. Z pohledu celé České republiky je to více než 10 procent. V počtu je zahrnut i počet vydaných dávek na druhé kolo očkování.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "My jsme zavezli do 179 ordinací, což je 28 procent všech ordinací, které máme v kraji, 18 tisíc dávek a už těch 9 tisíc dávek je proočkováno. Jsme skutečně možná jediný kraj, který možná všechny AstraZenecy dáváme našim praktickým lékařům, abychom je zapojili do očkování. Aby mohli očkovat ty, kteří se nemohou dostat do očkovacích centrem. V čase bude ale opět docházet ke snižování dodávek, což je určitě nepříjemné."

Z pohledu očkování občanů 80+ zbývá v kraji už jen 555 lidí, kteří ještě nemají rezervovaný termín na očkování. Co se týká zdravotníků, tak je jich už jen 592. Stejně tak čeká na termín ještě 6915 školských pracovníků. Hejtman zároveň vyzval veřejnost, aby nepodceňovala mimořádná opatření a dodržovala nařízení.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Děsí mě, když chodím ven se psem a vidím kolik lidí chodí bez roušek. A to nejsou rodiny, to jsou skutečně známí, kteří se potkávají, sednou si ke stolu a navzájem si rozlévají kafe a nevím co dalšího. Všichni zapomínají na to, že ta virová nálož je velmi vysoká a ta britská mutace je agresivnější, než ty ostatní a má mnohem horší dopad na zdraví obyvatel. Takže jediné co můžeme dělat, je dodržovat ta pravidla a já si myslím, že jiné cesty v daný okamžik není."

S tím jde samozřejmě ruku v ruce postupné očkování populace.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy