Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Brífink po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje - 29. 3. 2021

"Využijte Velikonoc a zůstaňte doma, ještě není vhodná doba na rozvolňování a sociální kontakty." Hejtman Ivo Vondrák zhodnotil další vývoj pandemie v Moravskoslezském kraji. Situace na jednotkách intenzivní péče je zatím stabilní, záchranáři mají ale stále vysoký počet výjezdů k nakaženým pacientům, které následně převážejí do nemocnic na standardní lůžka. Čeká se zároveň na další dodávky vakcín, očkovací centra kvůli nedostatku nemohou jet naplno. Na potvrzení termínu očkování čeká v kraji už 33 tisíc lidí.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Lze říci, že skutečně to vypadá na to, že kulminace je snad za námi. Situace by se mohla trošku zlepšit. Nicméně pořád máme před sebou svátky, Velikonoce a já bych vás opět chtěl požádat, abychom skutečně ještě vydrželi. Pořád ještě nejsme v situaci, kdy bychom měli úplně vyhráno."

Ve zdravotnictví opět trochu narostlo zatížení standardních lůžek, ARO a JIP stagnuje. Pořád jsou ale vysoké počty výjezdů záchranářů, kteří zavážejí pacienty do nemocnic. 

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Dneska máme z 202 lůžek ARO a JIP, které jsou vyhrazeny pro covid+ 169 obsazeno, ale už jsme měli méně. Po tom jakémsi poklesu, ale zatím to jsou jednotky případů, nám to narostlo. To je ta nejkritičtější část, kterou potřebujeme udržet tak, abychom skutečně neměli situaci, že bychom neměli kam dát pacienta, kterého zaváží záchranná služba. Pevně věřím, že toto už dál neporoste, ale vyloučit se to nedá. Obáváme se toho, že ten počet pacientů na standardních lůžkách může se překlopit v to, že pokud se ten stav zhorší, tak bude muset být převeden na to ARO, JIP lůžko. Procházíme se tak na hraně propasti a čekáme, jak to bude vypadat do budoucna."

Díky otevření dalších očkovacích center se kraj dostal na strop efektivity, protože má poměr 93 procent naočkovaných ze všech dodaných dávek.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Netrpělivě čekáme na další dodávky, abychom mohli očkovat co nejrychleji, protože to je dneska jediný limit. Jediným limitem toho, proč neočkujeme více je to, že nemáme takový počet vakcín, které bychom potřebovali. Naše centra zdaleka nejedou na svá maxima. Jedou sotva z poloviny, ne-li třetiny, což je samozřejmě málo. Čekáme už delší dobu, že se ta situace snad už bude zlepšovat."

Nedostatek vakcín zkomplikoval i jejich zavážení k praktickým lékařům. Kraj se v případě vakcín Moderna dostává do situace, že i to málo, které jim chtěl dát, tak musí schovat pro potřeby druhých dávek, dokud nebude mít potvrzeno, že Moderna do kraje přijde. V Kravařích se zítra otevře další očkovací centrum.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "V našem kraji čeká na registraci k očkování nejméně lidí. Dostávají ty termíny relativně rychleji, než jinde. V Praze je před závorou 50 tisíc lidí, v Jihomoravském kraji 42 tisíc lidí a v našem kraji 33 tisíc lidí. Lidé ve věku 80+, tam jich pořád čeká 4 tisíce. Ono je to dáno tím, že se stále hlásí. Lidé ve věku 70+, tam je jich 14 tisíc. Ale všechno je to o tom, kolik dostaneme vakcín. Snažíme se je dodávat rovnoměrně. V tomto týdnu přijde 16 380 dávek vakcín Pfizer/BioNTech. Dneska jsem požádal premiéra, abychom těch dávek dostali víc."

Vakcíny chodí vždy v úterý a mají většinou po rozmrazení 5 dní na to, aby byly proočkovány. Očkovací centrum Černá louka v Ostravě bude fungovat i o Velikonocích, zřejmě jako jediné v kraji.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Skutečně není doba na rozvolnění, taky bych potřeboval nějakým způsobem zkultivovat porost své hlavy, ale bohužel v daný okamžik těch možností moc není. Proto bych chtěl vyzvat, využijme těch Velikonoc, zůstaňme doma. Já vím, že Velikonoce jsou svátky, kdy se lidé chtějí potkávat. Já tomu úplně rozumím, nicméně, kdyby i teď to bylo na mě zda-li rozvolnit, či nerozvolnit, tak tvrdím, že ještě musíme těch 14 dní vydržet, abychom právě odlehčili těm nemocnicím. Už jsme zřejmě za tou kulminací té epidemie, což je zpráva dobrá, ale co není dobrá zpráva, tak že máme pořád velké zatížení nemocnic. Pevně věřím, že se ta situace zklidní natolik, že toho 12. dubna půjdou děti do škol, ale fakt toto v daný okamžik nemůžeme ničím potvrdit."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy